Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 1948/49 »

На 19 август 1948 г. Централният футболен комитет при НФС (Народен физкултурен съюз) взима решение за създаване на Републиканска футболна дивизия с национален обхват.
В групата е решено да се включат 10 отбора:
- 5 софийски отбора - заелите първите 5 места в I дивизия на софийското първенство;
- 1 варненски отбор - победителят във варненското първенство;
- 1 пловдивски отбор - победителят в пловдивското първенство;
- още 3 отбора, неясно на какъв принцип (при отборите от Видин и Дупница - вероятно въз основа на представянето им в Републиканското първенство за 1947/48 г.)

Регламент:

Система на състезанието:
10 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 18 мача за отбор, изиграни в 18 кръга.
Всеки кръг се състои от 5 мача, общо за целия сезон се изиграват 90 мача.

Точки:
За победа се присъждат 2 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добро голово отношение.

Изпадане от групата:
7-9 място: играят баражи с три отбора от Междузонова дивизия за 3 места в Републиканска дивизия за сезон 1949/50
10 място: изпада в Междузонова дивизия за сезон 1949/50

Влизане в групата:
първият отбор от Междузонова дивизия за сезон 1948/49
вторият, третият и четвъртият отбор от Междузонова дивизия ако спечелят баражите си срещу седмия, осмия и деветия отбори в Републиканска дивизия

нагоре

Баражи за Републиканска футболна дивизия

Регламент:

Участващи отбори:
- 3 отбора от Републиканска дивизия: седмият, осмият и деветият в крайното класиране;
- 3 отбора от Междузонова дивизия: вторият, третият и четвъртият в крайното класиране.

6-те отбора се разпределят в три двойки според крайното си класиране:
2-ри в МФД - 9-ти в РФД.
3-ти в МФД - 8-ми в РФД;
4-ти в МФД - 7-ми в РФД.
Победителите се определят в две срещи, като домакини на реваншите са отборите от РФД.
При равенство в общия резултат от двата мача победителят се определя с трети мач на неутрален терен.

Класиране за РФД и МФД:
3-те победителя в баражите: класират се за Републиканска дивизия за сезон 1949/50
3-те загубили в баражите: класират се за Междузонова дивизия за сезон 1949/50