Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 1953


"А" Републиканска футболна група

                           Промени преди началото на сезона:

ДСО Академик (София) и ДСО Спартак (Сталин) изпадат в "Б" РФГ.
ВВС (София), ДСО Строител (София), ДСО Червено знаме (Станке Димитров), ДСО Академик (Сталин), ДСО Червено знаме (София) и ДСО Спартак (Пловдив) влизат в "А" РФГ като трите най-предно класирани софийски и трите най-предни класирани извънстолични отбори в "Б" РФГ.

"А" РФГ е увеличена на 16 отбора.
Преди началото на сезона РСФ към ВКФС решава в групата вместо най-слабо класирания в "Б" РФГ софийски отбор - ДСО Червено знаме - да включи в "А" РФГ Сборен отбор (София), който представлява националния отбор на България, с цел по-добрата подготовка за квалификациите за Световното първенство през 1954 г. в Швейцария, които предстои да се проведат между юни и ноември 1953 г.
Първоначално част от националните състезатели, играещи в Сборен отбор (София), са имали право да се състезават и за клубните си отбори, но по време на участието на отбора в "А" РФГ повечето му състезатели не са имали право да се състезават за клубните си отбори.

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Точки:
За победа се присъждат 2 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) два мача на разменено гостуване (само в случай на равенство за 1-во място);
3) по-добро голово отношение.

Изпадане от групата:
10-16 място: изпадат в "Б" РФГ за сезон 1954

Влизане в групата:
пет отбора: първенците в петте "Б" РФГ за сезон 1953

                           Жребий:

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Резултат от жребия:
1. Сборен отбор (София)                - 16. ДСО Строител (София)
2. ДСО Червено знаме (Станке Димитров) - 15. ВВС (София)
3. ДСО Спартак (София)                 - 14. ДСО Локомотив (Пловдив)
4. ДСО Спартак (Пловдив)               - 13. ДСО Локомотив (София)
5. ДСО Спартак (Плевен)                - 12. ДСО Миньор (Димитрово)
6. ВМС (Сталин)                        - 11. ДСО Академик (Сталин)
7. ДНА (Пловдив)                       - 10. ДСО Динамо (София)
8. ДСО Ударник (София)                 -  9. Софийски гарнизон (София)

нагоре