bul-foot | Начало | "А" ФГ | "Б" ФГ | СИ "В" АФГ | СЗ "В" АФГ | ЮЗ "В" АФГ | ЮИ "В" АФГ | Купа на България | Архив |


Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 2014/15


"А" ФГ - регламент и техническа информация 2014/15

                           Промени преди началото на сезона:

Черноморец Бургас (Бургас), Нефтохимик 1962 (Бургас), Пирин (Гоце Делчев) и Любимец 2007 (Любимец) изпадат в "Б" ФГ.
Марек 2010 (Дупница) и Хасково 2009 (Хасково) влизат от "Б" ФГ като заели съответно първо и второ място в "Б" ФГ.
Групата се намалява на 12 отбора.

                           Регламент:

Система на състезанието:
а) Първи етап:
12 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 22 мача за отбор, изиграни в 22 кръга.
Всеки кръг се състои от 6 мача, общо за целия етап се изиграват 132 мача.

Класиране за Втори етап:
1-6 място: класират се за Първа шестица
7-12 място: класират се за Втора шестица

б) Втори етап:
Във всяка шестица всеки от отборите се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 10 мача за отбор, изиграни в 10 кръга.
Всеки кръг във всяка шестица се състои от 3 мача, общо за целия етап се изиграват по 30 мача в шестица или общо за
цялото първенство (Първи и Втори етап) се изиграват 192 мача.
Отборите пренасят пълния си актив от Първи етап и във Втори етап, така в края на Втори етап всеки отбор ще има актив от 32 мача в 32 кръга.
Заелите от 1-во до 6-мо място в Първата шестица заемат съответно 1-во до 6-то място в крайното класиране.
Заелите от 1-во до 6-мо място във Втората шестица заемат съответно от 7-мо до 12-то място в крайното класиране.

Специфични правила:
Всеки отбор има право да картотекира не повече от 5, а да включва в групата за мача и пусне в игра едновременно не повече
от 3 футболиста от страни извън ЕС.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) допълнителен бараж (само за определяне на шампиона);
7) жребий.

Класиране за турнирите на УЕФА:
1 място: класира се за Шампионска лига 2015/16
2-3 място: класират се за Лига Европа 2015/16
4 място: класира се за Лига Европа 2015/16, но само при следните условия:
- ако носителят на Купата на България 2014/15 завърши на 1-во, 2-ро или 3-то място в "А" ФГ;

Изпадане от групата:
11-12 място: изпадат в "Б" ФГ за сезон 2015/16

Влизане в групата:
първите два отбора от "Б" ФГ за сезон 2014/15

                           Жребий - Първи етап:

Жребият за първенството е изтеглен на 17 юни 2014, вторник, 11:00 ч, в зала "Родина" на Национален стадион "Васил Левски" в София.
Програмaта по дати и часове за I-V кръг е обявена на 9 юли 2014, сряда.
Програмaта по дати и часове за VI-_ кръг е обявена на 12 август 2014, вторник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
От съображения за сигурност и по настояване на МВР две двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един
кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият - гост:
ЦСКА (София) и Левски (София);
Славия 1913 (София) и Локомотив (София).
По желание на TV7 и News 7, държащи телевизионните права за излъчването на първенството, още четири отбора трябва да
бъдат разделени в две двойки така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият - гост:
Берое (Стара Загора), Литекс (Ловеч), Лудогорец 1945 (Разград) и Локомотив 1926 (Пловдив).
Това са отборите, които заедно с ЦСКА и Левски притежават стадиони с електрическо осветление, като по този начин се
осигуряват три срещи от всеки кръг, които се играят на такива стадиони.
За целта от БФС отделят четири купи като всяка една от тях съдържа две топки с двойка номера по Бергер, които осигуряват такова
разминаване на отборите. Определените за това двойки са: 1 и 7; 3 и 9; 4 и 10; 5 и 11.
Жребият започва с определяне на двете двойки измежду четирите отбора, отделени по молба на телевизиите.
Лудогорец 1945 като шампион за изминалия сезон изтегля отбор измежду останалите три. Жребият определя това да бъде Берое.
Автоматически това определя другата избягваща се двойка да бъде Литекс и Локомотив 1926 (Пловдив).
След това се пристъпва към изтегляне на жребия за позициите по Бергеровата система като първи позициите си теглят
отборите от 4-те поставени двойки по ред на класирането на най-предно класиралият се отбор от двойката през изминалия сезон.
Когато първият отбор от всяка двойка изтегли една от топките, то след него другият отбор от двойката е длъжен да изтегли
оставащата топка в същата купа. След като тези 8 позиции са изтеглени, останалите 4 отбора в групата теглят своя жребий
от пета купа, в която са поставени топки с останалите 4 позиции в схемата на първенството. Това се извършва по ред на
класиране на отборите през изминалия сезон.

Хронология на жребия:
- Лудогорец 1945 (Разград) - изтегля номер 7 от една от четирите купи с по две топки;
- Берое (Стара Загора) - изтегля номер 1 от същата купа;
- ЦСКА (София) - изтегля номер 10 от втора от четирите купи с по две топки;
- Левски (София) - изтегля номер 4 от същата купа;
- Литекс (Ловеч) - изтегля номер 3 от трета от четирите купи с по две топки;
- Локомотив 1926 (Пловдив) - изтегля номер 9 от същата купа;
- Славия 1913 (София) - изтегля номер 5 от последната останала от четирите купи с по две топки;
- Локомотив (София) - изтегля номер 11 от същата купа;
- * Черно море (Варна) - изтегля номер 12 от петата купа (всички останали отбори до края на жребия теглят от нея);
- * Ботев (Пловдив) - изтегля номер 2;
- Марек 2010 (Дупница) - изтегля номер 8;
- Хасково 2009 (Хасково) - изтегля номер 6.

* - въпреки че се намира след Ботев в класирането за изминалия сезон, Черно море е извикан да изтегли своя жребий
преди пловдивчани.

Резултат от жребия:
1. Берое (Стара Загора)   - 12. Черно море (Варна)
2. Ботев (Пловдив)        - 11. Локомотив (София)
3. Литекс (Ловеч)         - 10. ЦСКА (София)
4. Левски (София)         -  9. Локомотив 1926 (Пловдив)
5. Славия 1913 (София)    -  8. Марек 2010 (Дупница)
6. Хасково 2009 (Хасково) -  7. Лудогорец 1945 (Разград)

                           Жребий - Втори етап:

Програмата за двете шестици във Втори етап се определя спрямо крайното класиране след Първи етап, както следва:
- за отборите от Първата шестица: всеки отбор заема номера в схемата по Бергер, съответстващ на класирането му след Първи етап;
- за отборите от Втората шестица: най-предно класирания след Първи етап отбор (седмият), заема позиция 01 в схемата по Бергер,
осмият в класирането след Първи етап отбор - позиция 02 и т.н.

нагоре


Creative Commons License 1992-2014 bulgarian-football.com | За контакт: editors @ bulgarian-football.com