Околийски и зонови квалификации

Регламент
  - В квалификациите имат право да участват всички отбори извън Републиканската футболна дивизия.
  - Квалификациите протичат първо в рамките на околиите, до излъчването на околийски първенци.
  - Околийските първенци се разпределят в шест географск зони - североизточна, северозападна, софийска, югозападна, южна и югоизточна. Квалификациите продължават в рамките на зоните, до излъчването на победител във всяка една зона.

Регламент
  - В този кръг участват 6-те победителя от зоналните квалификации, както и влизащите на този етап в турнира 10 отбора от РФД.
  - Победителите се излъчват в елиминация в една среща. При равенство в редовното време се играят две продължения по 15 минути, а при продължаващо равенство и след края на продълженията срещата се преиграва на следващия ден без промяна на домакинството.
  - Домакинството в двойките се определя с жребий.

3 април 1949 г., неделя:
Ботев (Бургас) - Локомотив (София)                        2:1
Марек (Дупница) - Славия (София)                          0:0 (0:0, 0:0) сл.прод.

Регламент
  - В този кръг участват 8-тe победителя от 1/8 финалите, както следва: РФД (6/10), зони (2).

17 април 1949 г., неделя:
ЦДНВ (София) - Спартак (София)                            1:1 (0:1, 1:1) сл.прод.
Славия (София) - Бенковски (Видин)                        4:0
Левски (София) - Рудничар (Перник)                        7:0
Септември (Плевен) - Ботев (Бургас)                       3:1

преиграване
18 април 1949 г., понеделник: ЦДНВ (София) - Спартак (София) 3:2 (2:2) сл.прод. * * - резултатът от редовното време не е потвърден. нагоре

1/2 финали

Регламент

1 май 1949 г., неделя:
Левски (София) - Славия (София)                           1:0 (1:0)
  [1:0 Борислав Цветков 28']
Септември (Плевен) - ЦДНВ (София)                         4:6 (3:3)
  [1:0 Трифон Георгиев 3', 1:2 Коце Благоев 12',13'; 1:3 Ганчо Василев 1п,
   2:3 Марин Константинов 1п, 3:3 Иван Матеев 44', 3:4 Димитър Миланов 50',
   3:5 Стефан Т.Стефанов 52', 4:5 Димитър Палев 79', 4:6 Димитър Миланов 82'], ~ 20 000 зрители

нагоре

Финал

Регламент
  - В този кръг участват 2-та победителя от 1/2 финалите, както следва: РФД (2/10).
  - Победителят се излъчва в елиминация в една среща. При равенство в редовното време се играят две продължения по 15 минути, а при продължаващо равенство и след края на продълженията срещата се преиграва.
  - Мачът се играе на неутрален терен.

8 май 1949 г., неделя:
в София, ст."Юнак":
Левски (София) - ЦДНВ (София)                             1:1 (0:1, 1:1) сл.прод.
  [0:1 Стефан Т.Стефанов 6', 1:1 Костадин Георгиев 86'], ~ 35 000 зрители

преиграване
16 май 1949 г., понеделник: в София, ст."Юнак": Левски (София) - ЦДНВ (София) 2:2 (0:1, 2:2) сл.прод. [0:1 Кирил Богданов 36', 0:2 Димитър Миланов 51', 2:2 Арсен Димитров 56',59'], ~ 35 000 зрители
второ преиграване
17 май 1949 г., вторник: в София, ст."Юнак": Левски (София) - ЦДНВ (София) 2:1 (0:1, 1:1) сл.прод. [0:1 Никола Божилов 2'-д, 1:1 Васил Спасов 78', 2:1 Арсен Димитров 113'], ~ 35 000 зрители нагоре