« Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 2022/23


Първа професионална лига


                           Промени преди началото на сезона:

Царско село 2015 (София) изпада във Втора професионална лига.
Септември (София), Хебър 1918 (Пазарджик) и Спартак 1918 (Варна) влизат от Втора професионална лига съответно като заели първо и второ място.
Групата се увеличава на 16 отбора.

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения за ползване на футболисти:
Всеки отбор трябва да картотекира най-малко 16 футболиста с професионални договори.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки *:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен (само при равенство между точно 2 отбора);
3) по-добра голова разлика във всички мачове *;
4) повече отбелязани голове във всички мачове *;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство *;
6) допълнителен бараж (само за определяне на шампиона);
7) жребий.
* - при определяне на временното и крайното класиране между отборите във Втора фаза - Първа група и Втора фаза - Трета група, за отбелязаните показатели се взима предвид натрупания актив само от Първата фаза (например разглеждат се показателите от директните двубои само от Първа фаза и т.н.).

                           Регламент:

Първа фаза:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия етап се изиграват 240 мача.

Класиране за Втора фаза:
1-6 място: класират се за Първа група
7-10 място: класират се за Втора група
11-16 място: класират се за Трета група

Втора фаза - Първа група:
6 отбора, всеки се среща с останалите веднъж - в общо 5 мача за отбор, изиграни в 5 кръга (XXXI-XXXV кръг).
Програмата за фазата се определя според позицията, която отборите заемат след Първа фаза. Така отборите, заемащи след Първа фаза 1-3 място изиграват 3 мача като домакин и 2 като гост; а тези, заемащи 4-6 място - 2 мача като домакин и 3 като гост.
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап в Първа група се изиграват 15 мача.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 35 мача в 35 кръга.
Заелите от 1-о до 6-о място в Първата шестица заемат съответно 1-во до 6-то място и в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Класиране за турнирите на УЕФА и Бараж за Лига на конференциите:
1 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Шампионска лига 2023/24
2 място: класира се за Втори квалификационен кръг на Лига на конференциите 2023/24
3 място: класира се за Бараж за Лига на конференциите или за Втори квалификационен кръг на Лига на конференциите 2023/24  *
4 място: възможно е да се класира за Бараж за Лига на конференциите при определени условия *
* - ако носителят на Купата на България 2022/23 завърши на 1-во или 2-ро място в Първа лига, то 3-ят в крайното класиране се класира директно за Лига Европа, а 4-тият - за Бараж за Лигата на Конференциите.
* - ако носителят на Купата на България 2022/23 завърши на 3-то място в Първа лига, то 4-ят в крайното класиране участва в Баража за Лигата на конференциите.

Втора фаза - Втора група:
4 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 6 мача за отбор, изиграни в 6 кръга (XXХI-XXXVI кръг).
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 36 мача в 36 кръга.
Всеки кръг се състои от 2 мача, общо за целия етап във Втора група се изиграват 12 мача.
Заелите от 1-о до 4-о място във Втора група заемат съответно от 7-мо до 10-то място в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Класиране за Бараж за Лига на конференциите:
7 място: класира се за Бараж за Лига на конференциите
8 място: възможно е да се класира за Бараж за Лига на конференциите при определени условия *
* - ако носителят на Купата на България за 2022/23 завърши на 7-мо място в Първа лига, то 8-ят в крайното класиране участва в Баража за Лигата на конференциите.

Втора фаза - Трета група:
6 отбора, всеки се среща с останалите веднъж - в общо 5 мача за отбор, изиграни в 5 кръга (XXXI-XXXV кръг).
Програмата за фазата се определя според позицията, която отборите заемат след Първа фаза. Така отборите, заемащи след Първа фаза 11-13 място изиграват 3 мача като домакин и 2 като гост; а тези, заемащи 14-16 място - 2 мача като домакин и 3 като гост.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 35 мача в 35 кръга.
Всеки кръг се състои от 2 мача, общо за целия етап във Трета група се изиграват 12 мача.
Заелите от 1-о до 6-о място в Трета група заемат съответно от 11-о до 16-о място в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Изпадане от групата:
14 място: играе бараж със заелия 3-о място във Втора лига за 1 място в Първа лига за сезон 2023/24
15-16 място: изпадат във Втора лига за сезон 2023/24

Влизане в групата:
първите два отбора във Втора лига за сезон 2022/23
третият отбор във Втора лига ако спечели баража срещу четиринадесетия отбор в Първа лига

Бараж за Лига на конференциите:
Участват 2 отбора:
- един от Първа група (заелият 3-то или 4-то място, в зависимост от победителя в турнира за Купата на България);
- един от Втора група (заелият 7-мо или 8-мо място, в зависимост от победителя в турнира за Купата на България).
Победителят се определя в 1 мач, чийто домакин е отборът от Първа група. Победителят се класира за Втори квалификационен кръг на Лигата на конференциите 2023/24.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.

Бараж за попълване на групата:
Участват 2 отбора:
- 14-ят в крайното класиране на Първа лига;
- 3-ят в крайното класиране на Втора лига.
Победителят се определя в 1 мач на неутрален терен.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.
Победителят в баража участва в Първа лига за сезон 2023/24, а загубилият - във Втора лига за сезон 2023/24.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 15 юни 2022 г., сряда, 11:00 ч, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-IV кръг е обявена на 23 юни 2022 г., четвъртък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
Пет двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият - гост:
- Лудогорец 1945 (Разград) и Ботев (Пловдив): като участници в евротурнирите;
- ЦСКА (София) и Левски (София): като участници в евротурнирите и с цел равномерно разпределяне на домакински и гостуващи мачове на софийските отбори;
- Черно море (Варна) и Спартак 1918 (Варна): като отбори от един град;
- Славия 1913 (София) и Локомотив София 1929 (София): с цел равномерно разпределяне на домакински и гостуващи мачове на софийските отбори;
- Септември (София) и Хебър 1918 (Пазарджик: заявен един и същи стадион за домакински мачове.

Първа стъпка:
Жребият започва с отборите от двете двойки участници в Евротурнирите.
За тях са отделеин две купи с двойки номера, които осигуряват разминаване на отборите, както и да няма мачове между четирите отбора в първите четири кръга на първенството (2 и 10; 4 и 12).
Първи изтегля номер от една от двете купи Лудогорец 1945 като шампион на страната, след него Ботев (Пловдив) - като другия отбор в двойката - изтегля останалия номер от същата купа.
ЦСКА като по-предно класиран във втората двойка отбор изтегля един от двата номера в останалата купа, а Левски - останалия номер в купата.
Втора стъпка:
Останалите 12 номера в жребия се разделят в 6 купи от по 2 номера, осигуряващи разминаване на отборите (1 и 9; 3 и 11; 5 и 13; 6 и 14; 7 и 15; 8 и 16).
Останалите три двойки, които трябва да бъдат с осигурено разминаване на домакинствата всеки кръг теглят своите номера като първи избира номер от една от купите отборът с най-предно класиране през изминалия сезон; след него другия номер от същата купа тегли другия отбор от неговата двойка и т.н., докато и трите двойки изтеглят номерата си от три от купите.
Трета стъпка:
Останалите 6 номера се разпределят в една обща купа и оставащите 6 отбора теглят номерата си от нея по реда на класирането им през изминалия сезон.

Хронология на жребия:
- Лудогорец 1945 (Разград) - изтегля номер 12 от една от двете купи с по два номера от първа стъпка,
- Ботев (Пловдив) - изтегля номер 4 от същата купа,
- ЦСКА (София) - изтегля номер 2 от втората останала купа с два номера от първа стъпка,
- Левски (София) - изтегля номер 10 от същата купа,
- Черно море (Варна) - изтегля номер 16 от една от шестте купи с по два номера от втора стъпка,
- Спартак 1918 (Варна) - изтегля номер 8 от същата купа,
- Славия 1913 (София) - изтегля номер 9 от една от петте останали купи с по два номера от втора стъпка,
- Локомотив София 1929 (София) - изтегля номер 1 от същата купа,
- Септември (София) - изтегля номер 5 от една от четирите останали купи с по два номера от втора стъпка,
- Хебър 1918 (Пазарджик) - изтегля номер 13 от същата купа
  останалите 6 номера от трите неизползвани купи се смесват в нова сборна купа;
- Берое (Стара Загора) - изтегля номер 3 от сборната купа,
- ФК ЦСКА 1948 (София) - изтегля номер 7 от същата купа,
- Локомотив 1926 (Пловдив) - изтегля номер 6 от същата купа,
- Арда 1924 (Кърджали) - изтегля номер 15 от същата купа,
- Пирин (Благоевград) - изтегля номер 11 от същата купа,
- Ботев (Враца) - изтегля номер 14 от същата купа.

Резултат от жребия:
 1. Локомотив София 1929 (Сф) - 16. Черно море (Варна)
 2. ЦСКА (София)              - 15. Арда 1924 (Кърджали)
 3. Берое (Стара Загора)      - 14. Ботев (Враца)
 4. Ботев (Пловдив)           - 13. Хебър 1918 (Пазарджик)
 5. Септември (София)         - 12. Лудогорец 1945 (Разград)
 6. Локомотив 1926 (Пловдив)  - 11. Пирин (Благоевград)
 7. ФК ЦСКА 1948 (София)      - 10. Левски (София)
 8. Спартак 1918 (Варна)      -  9. Славия 1913 (София)

нагоре


Втора професионална лига


                           Промени преди началото на сезона:

Царско село 2015 (София) изпада от Първа лига
Септември (София), Хебър 1918 (Пазарджик) и Спартак 1918 (Варна) влизат в Първа лига
Марек 1915 (Дупница), Септември (Симитли) и Нефтохимик 1962 (Бургас) изпадат в Трета лига Левски 2020 (Лом) изпада в ОГ.
Дунав от Русе (Русе), Спартак (Плевен), Беласица (Петрич) и Левски 2005 (Крумовград) влизат във Втора лига като първенци на четирите групи на Трета лига

На 21 юни 2022 г. Царско село 2015 (София) се отказва от участие. На мястото му влиза Витоша (Бистрица), като заел второ място отбор в Югозападна Трета лига.

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения и задължения за ползване на футболисти:
- Отборите имат право да записват в групата и използват едновременно в игра най-много 2 футболисти от страни извън ЕС. Изключение се прави за отборите, изпаднали от Първа лига, които имат действащи договори с такива футболисти. Те имат право да картотекират и използват в игра тези футболисти до изтичане на срока на договора им.
- Всеки отбор трябва да картотекира най-малко 4 футболиста с професионални договори.
- Всеки отбор трябва да започва всеки мач с най-малко 2-ма футболиста в стартовия състав и един на резервната скамейка, родени след 1 януари 2000 г. Двамата такива футболисти в стартовия състав трябва да играят най-малко 45 минути като през това време те могат да бъдат заменяни (вкл. и при контузия) единствено от състезатели, също родени след 1 януари 2000 г. При липсата на такива футболисти в стартовия състав, отборът играе съответно с един или двама футболисти по-малко през първите 45 минути от мача, а през второто полувреме може да допълни състава си (като това се счита за извършена смяна). При получаване на червен картон от такъв футболист, не е необходимо да се вкарва в игра нов футболист в тази възрастова граница. Тези футболисти трябва да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).
- Футболист, записал минути в мач на първия отбор, може да участва в мач на втория отбор (II) на същия клуб само след изтичане на 72 часа от участието му в мача на първия отбор.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

                           Регламент:

Система на състезанието:
18 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 34 мача за отбор, изиграни в 34 кръга.
Всеки кръг се състои от 9 мача, общо за целия сезон се изиграват 306 мача.

Изпадане в групата:
последните два (петнадесети и шестнадесети) отбора от Първа лига за сезон 2022/23
четиринадесетият отбор в Първа лига ако загуби баража срещу третия отбор във Втора лига

Влизане от групата:
1-2 място: влизат в Първа лига за сезон 2023/24
3 място: играе бараж с отбора, заел 14-о място в Първа лига за 1 място в Първа лига за сезон 2023/24

Изпадане от групата:
15-18 място: изпадат в Трета лига за сезон 2023/24

Влизане в групата:
първенците в четирите групи на Трета лига за сезон 2022/23

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (II) нямат право да влизат в Първа лига.
Ако някой от тях завърши на местата от 1-о до 3-о, следващият (или следващите) отбори в класирането влизат в Първа лига или участват в баражите за Първа лига вместо тях.
Вторите отбори изпадат от Втора лига в Трета лига независимо от класирането си, ако първият отбор на клуба изпадне във Втора лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава във Втора лига вместо тях.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 24 юни 2022 г., петък, 11:30 ч, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е пълен и недирижиран.

Жребият протича като отборите, участвали във Втора лига през изминалия сезон изтеглят своя номер в програмата от обща купа с номера от 1 до 18 по реда на класирането си през изминалия сезон.
След това петта отбора, влизащи в групата от Трета лига, изтеглят своя номер по азбучен ред.

Хронология на жребия:
- Етър ВТ (Велико Търново) - изтегля номер 18,
- Миньор (Перник) - изтегля номер 5,
- Лудогорец 1945 II (Разград) - изтегля номер 14,
- Монтана 1921 (Монтана) - изтегля номер 1,
- Струмска слава 1927 (Радомир) - изтеголя номер 7,
- Марица 1921 (Пловдив) - изтегля номер 11,
- Спортист 2009 (Своге) - изтегля номер 3,
- Добруджа 1919 (Добрич) - изтегля номер 15,
- ФК ЦСКА 1948 II (София) - изтегля номер 6,
- Литекс (Ловеч) - изтегля номер 9,
- Янтра 2019 (Габрово) - изтегля номер 13,
- Созопол (Созопол) - изтегля номер 12,
- Ботев II (Пловдив) - изтегля номер 17,
- Беласица (Петрич) - изтегля номер 4,
- Витоша (Бистрица) - изтегля номер 2,
- Дунав от Русе (Русе) - изтегля номер 10,
- Крумовград (Крумовград) - изтегля номер 16,
- Спартак (Плевен) - изтегля номер 8.

Резултат от жребия:
 1. Монтана 1921 (Монтана)        - 18. Етър ВТ (Велико Търново)
 2. Витоша (Бистрица, обл.Сф ст.) - 17. Ботев II (Пловдив)
 3. Спортист 2009 (Своге)         - 16. Крумовград (Крумовград)
 4. Беласица (Петрич)             - 15. Добруджа 1919 (Добрич)
 5. Миньор (Перник)               - 14. Лудогорец 1945 II (Разград)
 6. ФК ЦСКА 1948 II (София)       - 13. Янтра 2019 (Габрово)
 7. Струмска слава 1927 (Радомир) - 12. Созопол (Созопол)
 8. Спартак (Плевен)              - 11. Марица 1921 (Пловдив)
 9. Литекс (Ловеч)                - 10. Дунав от Русе (Русе)

нагоре


Североизточна Трета лига



нагоре


Северозападна Трета лига



нагоре


Югозападна Трета лига



нагоре


Югоизточна Трета лига



нагоре


Юноши старша възраст (род.2005): Елитна група (U-18)



нагоре


Юноши младша възраст (род.2006-07): Елитна група (U-17)



нагоре


Деца (род.2008-09): Елитна група (U-15)



нагоре