« Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 2019/20


Първа професионална лига

                           Промени преди началото на сезона:

Септември (София) и Верея (Стара Загора) изпадат във Втора професионална лига.
Царско село 2015 (София) и Арда 1924 (Кърджали) влизат от Втора професионална лига съответно като заели първо място, и трето място и победител в баражите за Първа лига

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения за ползване на футболисти:
Всеки отбор има право да картотекира не повече от 5, а да включва в групата за мача и пусне в игра едновременно не повече от 3 футболиста от страни извън ЕС.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) допълнителен бараж (само за определяне на шампиона);
7) жребий.
                           
                           Регламент:

Първа фаза:
14 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 26 мача за отбор, изиграни в 26 кръга.
Всеки кръг се състои от 7 мача, общо за целия етап се изиграват 182 мача.

Класиране за Втора фаза:
1-6 място: класират се за Първа шестица
7, 10, 11 и 14 място: класират се за Втора осмица - група А
8, 9, 12 и 13 място: класират се за Втора осмица - група Б

Втора фаза - Първа шестица:
6 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 10 мача за отбор, изиграни в 10 кръга (XXVII-XXXVI кръг).
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап в Първа шестица се изиграват 30 мача.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 36 мача в 36 кръга.
Заелите от 1-во до 6-то място в Първата шестица заемат съответно 1-во до 6-то място и в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Класиране за турнирите на УЕФА и Бараж за Лига Европа:
1 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Шампионска лига 2020/21
2 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2020/21
3 място: класира се за Бараж за Лига Европа или за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2020/21  *
4 място: възможно е да се класира за Бараж за Лига Европа при определени условия *
* - ако носителят на Купата на България 2019/20 завърши на 1-во, 2-ро място или 3-то място в Първа лига, то 3-тият в крайното класиране се класира директно за Лига Европа, а 4-тият - за Бараж за Лига Европа. При всяко друго развитие 3-тият в класирането играе в Бараж за Лига Европа, а 4-тият губи шансове за класиране в евротурнирите.

Втора фаза - Втора осмица, Групов етап:
8 отбора, разпределени в 2 групи от по 4 отбора (А и Б) според класирането си в Първа фаза.
Във всяка от групите всеки от отборите се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 6 мача за отбор, изиграни в 6 кръга (XXVII-XXXII кръг).
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на груповата фаза на Втора фаза - Втора осмица всеки отбор има актив от 32 мача в 32 кръга.
Всеки кръг във всяка от групите се състои от 2 мача, общо 4 мача на кръг за двете групи или общо 24 мача за груповия етап на Втора фаза - Втора осмица.

Класиране за финалната фаза на Втора фаза - Втора осмица:
1-2 място във всяка група: разпределят 7-10 място
3-4 място във всяка група: разпределят 11-14 място

Втора фаза - Втора осмица, 7-10 място:
1/2 финали:
4 отбора се разпределят в 2 двойки според класирането си в груповия етап на Втора фаза - Втора осмица както следва:
1-ви в група А - 2-ри в група Б (мач 1);
1-ви в група Б - 2-ри в група А (мач 2);
Победителите се определят в 2 мача на разменено гостуване, като по-предно класираните отбори от груповия етап на Втора фаза са домакини в реваншите.
При равенство в общия резултат от двата мача победител е отборът с отбелязани повече голове на чужд терен. При равенство и по този показател се играят 2 продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в общия резултат и головете на чужд терен в края им, победителят се определя с дузпи.

Финал:
победител в мач 1 - победител в мач 2 (мач А) *
Победителят се определя в 2 мача на разменено гостуване, като по-предно класираният отбори в Първа фаза е домакини в реванша.
При равенство в общия резултат от двата мача победител е отборът с отбелязани повече голове на чужд терен. При равенство и по този показател се играят 2 продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в общия резултат и головете на чужд терен в края им, победителят се определя с дузпи.
* - в случай, че един от двата отбора, участващи в мач А, е и носител на Купата на България, то мач А не се играе и другият отбор се класира за Баража за Лига Европа.

Втора фаза - Втора осмица, 11-14 място:
Четирите отбора се групират в общо класиране спрямо актива си от Първа и Втора фаза (32 мача)
1-3 място: разпределят 11-13 място
4 място: заема 14 място в крайното класиране

Втора фаза - Втора осмица, Разпределяне на 11-13 място:
3 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 4 мача за отбор, изиграни в 6 кръга (XXXIII-XXXIX кръг).
Всеки кръг се състои от 1 мач, общо за целия етап се изиграват 6 мача.

Определяне на крайното класиране за сезона в Първа лига за отборите от Втората осмица:
7 място: победител в мач А (ако мач А не се играе - отборът с по-добър актив след груповия етап на Втора фаза измежду победителите в мачове 1 и 2);
8 място: загубил в мач А (ако мач А не се играе - отборът с по-лош актив след груповия етап на Втора фаза измежду победителите в мачове 1 и 2);
9 място: отборът с по-добър актив след груповия етап на Втора фаза измежду загубилите в мачове 1 и 2;
10 място: отборът с по-лош актив след груповия етап на Втора фаза измежду загубилите в мачове 1 и 2;
11 място: отборът, заел 1 място в групата за разпределяне на 11-13 място;
12 място: отборът, заел 2 място в групата за разпределяне на 11-13 място;
13 място: отборът, заел 3 място в групата за разпределяне на 11-13 място;
14 място: отборът с най-лош актив измежду класиралите се на 3 и 4 място след Втора фаза, Втора осмица, Групов етап.

Класиране за Бараж за Лига Европа:
7 място: класира се за Бараж за Лига Европа

Изпадане от групата:
12-13 място: играят бараж с два отбора от Втора лига за 2 места в Първа лига за сезон 2020/21
14 място: изпада във Втора лига за сезон 2020/21

Влизане в групата:
първият отбор от Втора лига за сезон 2019/20
вторият и третият отбор от Втора лига ако спечелят баражите си срещу дванадесетия и тринадесетия отбори в Първа лига

Бараж за Лига Европа:
Участват 2 отбора:
- един от Първата шестица (заелият 3-то или 4-то място, в зависимост от победителя в турнира за Купата на България);
- един от Втората шестица (заелият 7-мо място в крайното класиране за сезона).
Победителят се определя в 1 мач, чийто домакин е отборът от Първата шестица. Победителят се класира за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2019/20.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.

Баражи за попълване на групата:
Участват 4 отбора, разпределени в 2 двойки както следва:
12-ти от Първа лига - 3-ти от Втора лига;
13-ти от Първа лига - 2-ри от Втора лига.
Победителите се определят в 1 мач на неутрален терен и играят в Първа лига за сезон 2020/21.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.
                           
                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 12 юни 2018 г., сряда, 12:00 ч, в Национална футболна база в кв.Бояна, София.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
Три двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият - гост:
- ЦСКА (София) и Левски (София): по изискване на МВР;
- Славия 1913 (София) и Царско село 2015 (София): заявен един стадион за домакински мачове;
- Локомотив 1926 (Пловдив) и Арда 1924 (Кърджали): заявен един стадион за домакински мачове.

За целта 14-те номера в жребия се разделят в 7 купи от по 2 топки с двойките номера, които осигуряват разминаване на отборите.
Жребият започва с отборите от трите двойки, чиито домакинства трябва да се разминават като първи изтегля номер от една от 7-те купи по избор най-предно класиралият се отбор от миналия сезон. След него оставащата топка в същата купа изтегля другият отбор от двойката. Същото се повтаря и с останалите две двойки отбори. След това останалите 8 неизтеглени топки се смесват в нова купа, от която останалите 8 отбора изтеглят топки със своите номера като редът на тегленето също е според класирането през изминалия сезон.

Хронология на жребия:
- ЦСКА (София) - изтегля номер 1 от една от седемте купи с по две топки,
- Левски (София) - изтегля номер 8 от същата купа;
- Славия 1913 (София) - изтегля номер 3 от една от останалите шест купи,
- Царско село 2015 (София) - изтегля номер 10 от същата купа;
- Локомотив 1926 (Пловдив) - изтегля номер 13 от една от останалите пет купи,
- Арда 1924 (Кърджали) - изтегля номер 6 от същата купа;
  останалите 8 топки от четирите неизползвани купи се смесват в нова купа;
- Лудогорец 1945 (Разград) - изтегля номер 5 от сборната купа,
- Берое (Стара Загора) - изтегля номер 11,
- Черно море (Варна) - изтегля номер 2,
- Ботев (Пловдив) - изтегля номер 9,
- Етър ВТ (Велико Търново) - изтегля номер 14,
- Ботев (Враца) - изтегля номер 4,
- Дунав 2010 (Русе) - изтегля номер 7,
- Витоша (Бистрица) - изтегля номер 12.

Резултат от жребия:
1. ЦСКА (София)             - 14. Етър ВТ (Велико Търново)
2. Черно море (Варна)       - 13. Локомотив 1926 (Пловдив)
3. Славия 1913 (София)      - 12. Витоша (Бистрица, обл.София ст.)
4. Ботев (Враца)            - 11. Берое (Стара Загора)
5. Лудогорец 1945 (Разград) - 10. Царско село 2015 (София)
6. Арда 1924 (Кърджали)     -  9. Ботев (Пловдив)
7. Дунав 2010 (Русе)        -  8. Левски (София)
                           
нагоре


Втора професионална лига

                           Промени преди началото на сезона:

Септември (София) и Верея (Стара Загора) изпадат от Първа лига
Царско село 2015 (София) и Арда 1924 (Кърджали) влизат в Първа лига
Несебър (Несебър) и Добруджа 1919 (Добрич) изпадат в Трета лига
Спартак 1918 (Варна), Спартак (Плевен), Хебър 1918 (Пазарджик) и Нефтохимик 1962 (Бургас) влизат във Втора лига като първенци на четирите групи на Трета лига

                           Регламент:

Система на състезанието:
18 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 34 мача за отбор, изиграни в 34 кръга.
Всеки кръг се състои от 9 мача, общо за целия сезон се изиграват 306 мача.

Специфични правила:
Всеки отбор трябва да започва всеки мач с най-малко 2-ма футболиста в стартовия състав и един на резервната скамейка, родени след 1 януари 1998 г. Двамата такива футболисти в стартовия състав трябва да играят най-малко 45 минути като през това време те могат да бъдат заменяни (вкл. и при контузия) единствено от състезатели, също родени след 1 януари 1998 г., от които трябва да има поне един такъв и в резервите. При липсата на такива футболисти в стартовия състав, отборът играе съответно с един или двама футболисти по-малко през първите 45 минути от мача, а през второто полувреме може да допълни състава си (като това се счита за извършена смяна). При получаване на червен картон от такъв футболист, не е необходимо да се вкарва в игра нов футболист в тази възрастова граница. Тези футболисти трябва да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).
Вторите отбори (Лудогорец 1945 II) са освен това задължени в групата за всеки мач да имат поне 10 футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).
Всеки отбор има право да картотекира и използва не повече от 1 футболист от страни извън ЕС.
Вторите отбори имат право да използват до 2-ма футболиста от страни извън ЕС (при спазване на всички предходни условия).
Футболист, записал минути в мач на първия отбор, може да участва в мач на втория отбор само след изтичане на 72 часа от участието му в мача на първия отбор.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане в групата:
последният отбор от Първа лига за сезон 2019/20
дванадесетият и тринадесетият отбори в Първа лига ако загубят баражите си срещу втория и третия отбор във Втора лига

Влизане от групата:
1 място: влиза в Първа лига за сезон 2020/21
2-3 място: играят бараж с два отбора от Първа лига за 2 места в Първа лига за сезон 2020/21

Изпадане от групата:
15-18 място: изпадат в Трета лига за сезон 2020/21

Влизане в групата:
първенците в четирите групи на Трета лига за сезон 2019/20

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (Лудогорец 1945 II) нямат право да влизат в Първа лига.
Ако някой от тях завърши на 1-во, 2-ро или 3-то място, следващият (или следващите) отбори в класирането влизат в Първа лига или участват в баражите за Първа лига вместо тях.
Вторите отбори изпадат от Втора лига в Трета лига независимо от класирането си, ако първия им отбор изпадне във Втора лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава във Втора лига вместо тях.
                           
                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 12 юни 2019 г., сряда, 12:15 ч, в Национална футболна база в кв.Бояна, София.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
Шест двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият - гост:
- Верея (Стара Загора) и Ботев (Гълъбово);
- Септември (София) и Локомотив София 1929 (София);
- Монтана 1921 (Монтана) и Кариана (Ерден);
- Литекс (Ловеч) и Спартак (Плевен);
- Черноморец (Балчик) и Спартак 1918 (Варна);
- Поморие (Поморие) и Нефтохимик 1962 (Бургас).

За целта от 18-те номера в жребия се изваждат шест двойки номера, които осигуряват разминаване на отборите и те се разпределят в 6 купи от по 2 топки.
Жребият започва с отборите от шестте двойки, чиито домакинства трябва да се разминават като първи изтегля номер от една от 6-те купи по избор най-предно класиралият се отбор от миналия сезон. След него оставащата топка в същата купа изтегля другият отбор от двойката. Същото се повтаря и с останалите пет двойки отбори. Топките с останалите 6 номера са в нова купа, от която след това останалите 6 отбора изтеглят топки със своите номера като редът на тегленето също е според класирането през изминалия сезон.

Хронология на жребия:
- Верея (Стара Загора) - тъй като клубът няма представител, първи изтегля номер другият отбор от двойката,
- Ботев (Гълъбово) - изтегля номер 1 от една от шестте купи с по две топки, Верея получава номер 1 от другата топка в купата;
- Септември (София) - изтегля номер 2 от една от останалите пет купи,
- Локомотив София 1929 (София) - изтегля номер 11 от същата купа;
- Монтана 1921 (Монтана) - изтегля номер 14 от една от останалите 4 купи,
- Кариана (Ерден) - изтегля номер 5 от същата купа;
- Литекс (Ловеч) - изтегля номер 3 от една от останалите 3 купи,
- Спартак (Плевен) - изтегля номер 12 от същата купа;
- Черноморец (Балчик) - изтегля номер 4 от една от останалите 2 купи,
- Спартак 1918 (Варна) - изтегля номер 13 от същата купа;
- Поморие (Поморие) - изтегля номер 15 от последната купа с 2 топки,
- Нефтохимик 1962 (Бургас) - изтегля номер 6 от същата купа;
  останалите 6 отбора изтеглят номера от купата с 6 топки:
- ФК ЦСКА 1948 (София) - изтегля номер 8 от сборната купа,
- Струмска слава 1927 (Радомир) - изтегля номер 17,
- Локомотив (Горна Оряховица) - изтегля номер 16,
- Лудогорец 1945 II (Разград) - изтегля номер 9,
- Пирин (Благоевград) - изтегля номер 18,
- Хебър 1918 (Пазарджик) - изтегля номер 7.

Резултат от жребия:
1. Верея (Стара Загора)        - 18. Пирин (Благоевград)
2. Септември (София)           - 17. Струмска слава 1927 (Радомир)
3. Литекс (Ловеч)              - 16. Локомотив (Горна Оряховица)
4. Черноморец (Балчик)         - 15. Поморие (Поморие)
5. Кариана (Ерден)             - 14. Монтана 1921 (Монтана)
6. Нефтохимик 1962 (Бургас)    - 13. Спартак 1918 (Варна)
7. Хебър 1918 (Пазарджик)      - 12. Спартак (Плевен)
8. ФК ЦСКА 1948 (София)        - 11. Локомотив София 1929 (София)
9. Лудогорец 1945 II (Разград) - 10. Ботев (Гълъбово)

нагоре


Североизточна Трета лига



нагоре


Северозападна Трета лига



нагоре


Югозападна Трета лига



нагоре


Югоизточна Трета лига



нагоре


Юноши старша възраст (род.2001-02): Елитна група (U-19)



нагоре


Юноши младша възраст (род.2003-04): Елитна група (U-17)



нагоре


Деца (род.2005-06): Елитна група (U-15)



нагоре