« Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 2018/19


Първа професионална лига

                           Промени преди началото на сезона:

Пирин (Благоевград) изпада във Втора професионална лига.
Ботев (Враца) влиза от Втора професионална лига съответно като заели първо място, и второ и трето място и победители в баражите за Първа лига

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения за ползване на футболисти:
Всеки отбор има право да картотекира не повече от 5, а да включва в групата за мача и пусне в игра едновременно не повече от 3 футболиста от страни извън ЕС.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) допълнителен бараж (само за определяне на шампиона);
7) жребий.
                           
                           Регламент:

Първа фаза:
14 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 26 мача за отбор, изиграни в 26 кръга.
Всеки кръг се състои от 7 мача, общо за целия етап се изиграват 182 мача.

Класиране за Втора фаза:
1-6 място: класират се за Първа шестица
7, 10, 11 и 14 място: класират се за Втора осмица - група А
8, 9, 12 и 13 място: класират се за Втора осмица - група Б

Втора фаза - Първа шестица:
6 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 10 мача за отбор, изиграни в 10 кръга (XXVII-XXXVI кръг).
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап в Първа шестица се изиграват 30 мача.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 36 мача в 36 кръга.
Заелите от 1-во до 6-то място в Първата шестица заемат съответно 1-во до 6-то място и в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Класиране за турнирите на УЕФА и Бараж за Лига Европа:
1 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Шампионска лига 2019/20
2 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2019/20
3 място: класира се за Бараж за Лига Европа или за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2019/20  *
4 място: възможно е да се класира за Бараж за Лига Европа при определени условия *
* - ако носителят на Купата на България 2018/19 завърши на 1-во, 2-ро място или 3-то място в Първа лига, то 3-тият в крайното класиране се класира директно за Лига Европа, а 4-тият - за Бараж за Лига Европа. При всяко друго развитие 3-тият в класирането играе в Бараж за Лига Европа, а 4-тият губи шансове за класиране в евротурнирите.

Втора фаза - Втора осмица, Групов етап:
8 отбора, разпределени в 2 групи от по 4 отбора (А и Б) според класирането си в Първа фаза.
Във всяка от групите всеки от отборите се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 6 мача за отбор, изиграни в 6 кръга (XXVII-XXXII кръг).
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на груповата фаза на Втора фаза - Втора осмица всеки отбор има актив от 32 мача в 32 кръга.
Всеки кръг във всяка от групите се състои от 2 мача, общо 4 мача на кръг за двете групи или общо 24 мача за груповия етап на Втора фаза - Втора осмица.

Класиране за финалната фаза на Втора фаза - Втора осмица:
1-2 място във всяка група: разпределят 7-10 място
3-4 място във всяка група: разпределят 11-14 място

Втора фаза - Втора осмица, Финален етап:
1/2 финали:
8 отбора се разпределят в 4 двойки според класирането си в груповия етап на Втора фаза - Втора осмица както следва:
мачове за разпределяне на 7-10 място:
1-ви в група А - 2-ри в група Б (мач 1);
1-ви в група Б - 2-ри в група А (мач 2);
мачове за разпределяне на 11-14 място:
3-ти в група А - 4-ти в група Б (мач 3);
3-ти в група Б - 4-ти в група А (мач 4).
Победителите се определят в 2 мача на разменено гостуване, като по-предно класираните отбори от груповия етап на Втора фаза са домакини в реваншите.
При равенство в общия резултат от двата мача победител е отборът с отбелязани повече голове на чужд терен. При равенство и по този показател се играят 2 продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в общия резултат и головете на чужд терен в края им, победителят се определя с дузпи.

Финали:
победител в мач 1 - победител в мач 2 (мач А) *
победител в мач 3 - победител в мач 4 (мач Б)
загубил в мач 3 - загубил в мач 4 (мач В)
Победителите се определят в 2 мача на разменено гостуване, като по-предно класираните отбори в Първа фаза са домакини в реваншите.
При равенство в общия резултат от двата мача победител е отборът с отбелязани повече голове на чужд терен. При равенство и по този показател се играят 2 продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в общия резултат и головете на чужд терен в края им, победителят се определя с дузпи.
* - в случай, че един от двата отбора, участващи в мач А, е и носител на Купата на България, то мач А не се играе и другият отбор се класира за Баража за Лига Европа.

Определяне на крайното класиране за сезона в Първа лига за отборите от Втората осмица:
7 място: победител в мач А (ако мач А не се играе - отборът с по-добър актив след груповия етап на Втора фаза измежду победителите в мачове 1 и 2);
8 място: загубил в мач А (ако мач А не се играе - отборът с по-лош актив след груповия етап на Втора фаза измежду победителите в мачове 1 и 2);
9 място: отборът с по-добър актив след груповия етап на Втора фаза измежду загубилите в мачове 1 и 2;
10 място: отборът с по-лош актив след груповия етап на Втора фаза измежду загубилите в мачове 1 и 2;
11 място: победител в мач Б;
12 място: загубил в мач Б;
13 място: победител в мач В;
14 място: загубил в мач В.

Класиране за Бараж за Лига Европа:
7 място: класира се за Бараж за Лига Европа

Изпадане от групата:
12-13 място: играят бараж с два отбора от Втора лига за 2 места в Първа лига за сезон 2019/20
14 място: изпада във Втора лига за сезон 2019/20

Влизане в групата:
първият отбор от Втора лига за сезон 2018/19
вторият и третият отбор от Втора лига ако спечелят баражите си срещу дванадесетия и тринадесетия отбори в Първа лига

Бараж за Лига Европа:
Участват 2 отбора:
- един от Първата шестица (заелият 3-то или 4-то място, в зависимост от победителя в турнира за Купата на България);
- един от Втората шестица (заелият 7-мо място в крайното класиране за сезона).
Победителят се определя в 1 мач, чийто домакин е отборът от Първата шестица. Победителят се класира за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2019/20.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.

Баражи за попълване на групата:
Участват 4 отбора, разпределени в 2 двойки както следва:
12-ти от Първа лига - 3-ти от Втора лига;
13-ти от Първа лига - 2-ри от Втора лига.
Победителите се определят в 1 мач на неутрален терен и играят в Първа лига за сезон 2019/20.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.
                           
                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 8 юни 2018 г., петък, 12:00 ч, в Национална футболна база в кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-III кръг е обявена на 29 юни 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за IV кръг е обявена на 27 юли 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за V-VIII кръг е обявена на 9 август 2018 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за IX-XII кръг е обявена на 5 септември 2018 г., сряда.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
Четири двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият гост:
ЦСКА (София) и Левски (София) - по изискване на МВР;
Берое (Стара Загора) и Верея (Стара Загора) - по изискване на МВР;
Ботев (Пловдив) и Локомотив 1926 (Пловдив) - по изискване на МВР;
Славия 1913 (София) и Септември (София) - заради заявен един и същи стадион за домакинските си мачове.

За целта се отделят 7 купи като всяка от тях съдържа по 2 топки с двойка номера по Бергер, които осигуряват разминаване на отборите.
Жребият започва с отборите от тези 4 избягващи се двойки като първи изтеля номер най-предно класиралият се отбор от миналия сезон и избира топка от произволна купа. След него оставащата топка от същата купа тегли другият отбор от неговата двойка. Същото се повтаря и с останалите 3 избягващи се двойки. Останалите 6 неизползвани номера се отделят в нова купа, от която останалите 6 отбора теглят номера също по ред на класирането им през изминалия сезон.

Хронология на жребия:
- ЦСКА (София) - изтегля номер 2 от една от седемте купи с по две топки,
- Левски (София) - изтегля номер 9 от същата купа;
- Берое (Стара Загора) - изтегля номер 12 от една от останалите шест купи с по две топки,
- Верея (Стара Загора) - изтегля 5 от същата купа;
- Ботев (Пловдив) - изтегля номер 6 от една от останалите шест купи с по две топки,
- Локомотив 1926 (Пловдив) - изтегля номер 13 от същата купа;
- Славия 1913 (София) - изтегля номер 3 от една от останалите четири купи с по две топки,
- Септември (София) - изтегля номер 10 от същата купа;
  останалите 6 топки от трите неизползвани купи се събират в нова купа;
- Лудогорец 1945 (Разград) - изтегля номер 4 от сборната купа,
- Черно море (Варна) - изтегля номер 7 от сборната купа,
- Етър ВТ (Велико Търново) - изтегля номер 11 от сборната купа, 
- Дунав 2010 (Русе) - изтегля номер 14 от сборната купа,
- Витоша (Бистрица, обл.София ст.) - изтегля номер 1 от сборната купа,
- Ботев (Враца) - изтегля номер 8 от сборната купа,

Резултат от жребия:
1. Витоша (Бистрица)        - 14. Дунав 2010 (Русе)
2. ЦСКА (София)             - 13. Локомотив 1926 (Пловдив)
3. Славия 1913 (София)      - 12. Берое (Стара Загора)
4. Лудогорец 1945 (Разград) - 11. Етър ВТ (Велико Търново)
5. Верея (Стара Загора)     - 10. Септември (София)
6. Ботев (Пловдив)          -  9. Левски (София)
7. Черно море (Варна)       -  8. Ботев (Враца)
                           
нагоре


Втора професионална лига

                           Промени преди началото на сезона:

Пирин (Благоевград) изпада от Първа лига
Ботев (Враца) влиза в Първа лига
Оборище (Панагюрище), Марица 1921 (Пловдив), Созопол (Созопол) и Нефтохимик 1962 (Бургас) изпадат в Трета лига
Добруджа 1919 (Добрич), Кариана (Ерден), ЦСКА 1948 (София) и Арда (Кърджали) влизат във Втора лига като първенци на четирите групи на Трета лига

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Всеки отбор трябва да започва всеки мач с най-малко 2-ма футболиста в стартовия състав и един на резервната скамейка, родени след 1 януари 1997 г. Двамата такива футболисти в стартовия състав трябва да играят най-малко 45 минути като през това време те могат да бъдат заменяни (вкл. и при контузия) единствено от състезатели, също родени след 1 януари 1997 г., от които трябва да има поне един такъв и в резервите. При липсата на такива футболисти в стартовия състав, отборът играе съответно с един или двама футболисти по-малко през първите 45 минути от мача, а през второто полувреме може да допълни състава си (като това се счита за извършена смяна). При получаване на червен картон от такъв футболист, не е необходимо да се вкарва в игра нов футболист в тази възрастова граница. Тези футболисти трябва да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).
Вторите отбори (Лудогорец 1945 II) са освен това задължени в групата за всеки мач да имат поне 10 футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).
Всеки отбор има право да картотекира и използва не повече от 1 футболист от страни извън ЕС.
Вторите отбори имат право да използват до 2-ма футболиста от страни извън ЕС (при спазване на всички предходни условия).
Футболист, записал минути в мач на първия отбор, може да участва в мач на втория отбор само след изтичане на 72 часа от участието му в мача на първия отбор.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане в групата:
последният отбор от Първа лига за сезон 2018/19
дванадесетият и тринадесетият отбори в Първа лига ако загубят баражите си срещу втория и третия отбор във Втора лига

Влизане от групата:
1 място: влиза в Първа лига за сезон 2019/20
2-3 място: играят бараж с два отбора от Първа лига за 2 места в Първа лига за сезон 2019/20

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в Трета лига за сезон 2019/20

Влизане в групата:
първенците в четирите групи на Трета лига за сезон 2018/19

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (Лудогорец 1945 II) нямат право да влизат в Първа лига.
Ако някой от тях завърши на 1-во, 2-ро или 3-то място, следващият (или следващите) отбори в класирането влизат в Първа лига или участват в баражите за Първа лига вместо тях.
Вторите отбори изпадат от Втора лига в Трета лига независимо от класирането си, ако първия им отбор изпадне във Втора лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава във Втора лига вместо тях.
                           
                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 8 юни 2018 г., петък, 12:15 ч, в Национална футболна база в кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 29 юни 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за III кръг е обявена на 27 юли 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за IV-VII кръг е обявена на 9 август 2018 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за VIII-XI кръг е обявена на 5 септември 2018 г., сряда.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
Три двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият гост:
Локомотив 1929 (София) и ЦСКА 1948 (София)
Монтана 1921 (Монтана) и Кариана (Ерден);
Несебър (Несебър) и Поморие (Поморие).

Резултат от жребия:
1. Ботев (Гълъбово)              - 16. ЦСКА 1948 (София)
2. Кариана (Ерден)               - 15. Арда (Кърджали)
3. Струмска слава 1927 (Радомир) - 14. Поморие (Поморие)
4. Литекс (Ловеч)                - 13. Царско село 2015 (София)
5. Пирин (Благоевград)           - 12. Добруджа 1919 (Добрич)
6. Несебър (Несебър)             - 11. Лудогорец 1945 II (Разград)
7. Локомотив (Горна Оряховица)   - 10. Монтана 1921 (Монтана)
8. Локомотив 1929 (София)        -  9. Черноморец (Балчик)

нагоре


Североизточна Трета лига

                           Промени преди началото на сезона:

няма изпадащи отбори от Втора лига
Добруджа 1919 (Добрич) влиза във Втора лига
няма изпадащи отбори в ОФГ
Тополи 2010 (Тополи), Устрем Д (Дончево) и Мадара 2010 (Мадара) влизат от ОФГ

                           Регламент:

Първа фаза:
13 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 24 мача за отбор, изиграни в 26 кръга.
Всеки кръг се състои от 6 мача, общо за фазата се изиграват 156 мача.

Класиране за Втора фаза:
1-6 място: класират се за Първа шестица
7-13 място: класират се за Втора седмица

Втора фаза - Първа шестица:
6 отбора, всеки се среща с останалите по веднъж - в общо 5 мача за отбор, изиграни в 5 кръга (XXVII-XXXI кръг).
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап в Първа шестица се изиграват 15 мача.
Програмата за Първата шестица се изготвя по Бергеровата система спрямо позициите на отборите в класирането след XXVI кръг.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 29 мача в 31 кръга.
Заелите от 1-во до 5-мо място в Първата шестица заемат съответно 1-во до 6-то място и в крайното класиране за сезона на Североизточна Трета лига.

Втора фаза - Втора седмица:
7 отбора, всеки се среща с останалите по веднъж - в общо 6 мача за отбор, изиграни в 7 кръга (XXVII-XXXIII кръг).
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап в Първа седмица се изиграват 21 мача.
Програмата за Втората седмица се изготвя по Бергеровата система спрямо позициите на отборите в класирането след XXVI кръг като заелият най-предна позиция отбор получава първа позиция в програмата и т.н. до заелият последно място след XXVI кръг, който получава седма позиция.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 30 мача в 33 кръга.
Заелите от 1-во до 7-мо място във Втората седмица заемат съответно 7-мо до 13-то място и в крайното класиране за сезона на Североизточна Трета лига.

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Русе, Силистра и Разград.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране - Първа фаза:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Временно и крайно класиране - Втора фаза:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добра голова разлика във всички мачове;
3) повече отбелязани голове във всички мачове;
4) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
5) жребий.

Изпадане в групата:
0-2 отбора от Североизточна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2018/19

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2019/20

Изпадане от групата:
12 място: възможно изпадане в ОФГ за сезон 2019/20 *
13 място: изпада в ОФГ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОФГ сезон 2018/19 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Североизточна Трета лига и ОФГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 13 място изпада в ОФГ; 3 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 13 място изпада в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 12-13 място изпадат в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата.

                           Жребий:

Жребият за I-XXVI кръг е изтеглен на 30 юли 2018 г., понеделник, 11:00 ч, Младежи дом "Орбита", бул."Цар Освободител" 27, Варна.
Програмaта по дати и часове за I-XV кръг е обявена на 31 юли 2018 г., вторник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
1. Волов (Шумен)                    - 14. почива
2. Локомотив (Русе)                 - 13. Устрем Д (Дончево)
3. Светкавица Търговище (Търговище) - 12. Спартак 1918 (Варна)
4. Кубрат 2016 (Кубрат)             - 11. Суворово 1 (Суворово)
5. Септември 98 (Тервел)            - 10. Калиакра (Каварна)
6. Ботев (Нови пазар)               -  9. Хитрино (Хитрино)
7. Бенковски (Бяла, обл.Русе)       -  8. Тополи 2010 (Тополи)

нагоре


Северозападна Трета лига

                           Промени преди началото на сезона:

няма отбори, изпадащи от Втора лига
Кариана (Ерден) влиза във Втора лига
Янтра 1919 (Габрово) и Мизия 2005 (Кнежа) изпадат в ОФГ
Локомотив 1927 (Дряново), ОФК Локомотив (Мездра) и Ком (Берковица) влизат от ОФГ

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите Велико Търново, Габрово, Плевен, Ловеч, Враца, Монтана и Видин.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане в групата:
0-4 отбора от Северозападна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2018/19

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2019/20

Изпадане от групата:
15 място: възможно изпадане в ОФГ за сезон 2019/20 *
16 място: изпадат в ОФГ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОФГ сезон 2018/19 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Северозападна Трета лига и ОФГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 16 място изпада в ОФГ; 3 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 16 място изпада в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 15-16 място изпадат в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 26 юли 2018 г., четвъртък, 11:00 ч, в сградата на хотел "Арена" /непосредствено до ст."Ивайло"/, ул."Славянска" 2, Велико Търново.
Програмaта по дати и часове за I-XV кръг е обявена на 1 август 2018 г., сряда.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
1. Бдин 1923 (Видин)        - 16. Първа атомна (Козлодуй)
2. Вихър (Славяново)        - 15. ОФК Локомотив (Мездра)
3. Ком (Берковица)          - 14. Янтра Габрово (Габрово)
4. Янтра (Полски Тръмбеш)   - 13. Академик (Свищов)
5. Спартак (Плевен)         - 12. Трявна (Трявна)
6. Локомотив 1927 (Дряново) - 11. Левски 2007 (Левски)
7. Партизан (Червен бряг)   - 10. Севлиево (Севлиево)
8. Ботев (Луковит)          -  9. Павликени (Павликени)

нагоре


Югозападна Трета лига

                           Промени преди началото на сезона:

Оборище (Панагюрище) изпада от Втора лига
ЦСКА 1948 (София) влиза във Втора лига
Пирин (Гоце Делчев) и ОФК Елин Пелин (Елин Пелин) изпадат в ОФГ
Спортист 2009 (Своге) и Надежда (Доброславци) влизат от ОФГ

На 11 юли 2018 г. Свобода 2011 (Пещера), 12-ти през изминалия сезон; се отказва от участие. Насрочен е допълнителен бараж за попълване на освободеното място в групата, спечелен от Велбъжд (Кюстендил).

                           Регламент:

Система на състезанието:
18 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 34 мача за отбор, изиграни в 34 кръга.
Всеки кръг се състои от 9 мача, общо за целия сезон се изиграват 306 мача.

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите София (столица), София, Перник, Благоевград, Кюстендил и Пазарджик.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане в групата:
0-4 отбора от Югозападна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2018/19

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2019/20

Изпадане от групата:
16 място: възможно изпадане в ОФГ за сезон 2019/20 *
17-18 място: изпадат в ОФГ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОФГ сезон 2018/19 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Югозападна Трета лига и ОФГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 17-18 място изпадат в ОФГ; 3 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 17-18 място изпадат в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 16-18 място изпадат в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 27 юли 2018 г., петък, 11:00 ч, в Национална футболна база, кв.Бояна, София

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Програмaта по дати и часове за I-XVII кръг е обявена на 7 август 2018 г., вторник.

Резултат от жребия:
1. Септември (Симитли)     - 18. Балкан 1929 (Ботевград)
2. Хебър 1918 (Пазарджик)  - 17. Сливнишки герой (Сливница)
3. Банско (Банско)         - 16. Германея (Сапарева баня)
4. Ботев 1937 (Ихтиман)    - 15. Миньор (Перник)
5. Чавдар (Етрополе)       - 14. Спортист 2009 (Своге)
6. Надежда (Доброславци)   - 13. Беласица (Петрич)
7. Велбъжд (Кюстендил)     - 12. Пирин 1941 (Разлог)
8. Оборище (Панагюрище)    - 11. Рилски спортист 2011 (Самоков)
9. Вихрен 1925 (Сандански) - 10. Марек 1915 (Дупница)

нагоре


Югоизточна Трета лига

                           Промени преди началото на сезона:

Марица 1921 (Пловдив), Созопол (Созопол) и Нефтохимик 1962 (Бургас) изпадат от Втора лига
Арда (Кърджали) влиза във Втора лига
Ямбол 1915 (Ямбол), Раковски 2011 (Раковски), Верея II (Стара Загора) и Тунджа 2006 (Ягода) изпадат в ОФГ
Черноморец 1919 (Бургас) и Садово (Садово) влизат от ОФГ

На 30 юли 2018 г. Евроколеж (Пловдив), 14-ти през изминалия сезон; се отказва от участие. Насрочен е допълнителен бараж за попълване на освободеното място в групата, спечелен от _.

                           Регламент:

Система на състезанието:
18 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 34 мача за отбор, изиграни в 34 кръга.
Всеки кръг се състои от 9 мача, общо за целия сезон се изиграват 306 мача.

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите Пловдив, Смолян, Хасково, Кърджали, Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане в групата:
0-2 отбора от Югоизточна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2018/19

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2019/20

Изпадане от групата:
16 място: възможно изпадане в ОФГ за сезон 2019/20 *
17-18 място: изпадат в ОФГ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОФГ сезон 2018/19 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Югоизточна Трета лига и ОФГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 17-18 място изпадат в ОФГ; 3 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 17-18 място изпадат в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 16-18 място изпадат в ОФГ; 2 отбора от ОФГ влизат в групата.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 1 август 2018 г., сряда, 12:00 ч, в сградата на хотел "Интелкооп", ул."Константин Нунков" 13А, Пловдив.
Програмaта по дати и часове за I-XVII кръг е обявена на 1 август 2018 г., сряда.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
1. Марица 1921 (Пловдив)      - 18. Миньор (Раднево)
2. Палас (Руд)/Хасково 1957   - 17. Гигант (Съединение)
3. Загорец (Нова Загора)      - 16. Созопол (Созопол)
4. Асеновец 2005 (Асеновград) - 15. Димитровград 1947 (Димитровград)
5. Розова долина (Казанлък)   - 14. Карнобат (Карнобат)
6. Садово (Садово)            - 13. Атлетик (Куклен)
7. Борислав 2009 (Първомай)   - 12. Сокол (Марково)
8. Нефтохимик 1962 (Бургас)   - 11. Черноморец 1919 (Бургас)
9. Левски (Карлово)           - 10. Свиленград 1921 (Свиленград)

нагоре


Юноши старша възраст (род.2000-01): Елитна група (U-19)

                           Промени преди началото на сезона:

Черноморец 1919 (Бургас) и Ботев (Враца) изпадат в регионалните групи за ДЮШ
Янтра 1919 (Габрово) и Сливен 2000 (Сливен) влизат от регионалните групи за ДЮШ

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Право на игра имат само футболисти, родени след 1 януари 2000 г.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в регионалните групи за ДЮШ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2 отбора от регионалните групи за ДЮШ сезон 2018/19

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 24 юли 2018 г., вторник, 11:30 ч, в ЗС на БФС - София, ул."Цар Иван Асен II" 26.
Програмaта по дати и часове за I кръг е обявена на 2 август 2018 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за II-IV кръг е обявена на 10 август 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за V-VI кръг е обявена на 29 август 2018 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за VII-XI кръг е обявена на 14 септември 2018 г., петък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
1. Лудогорец 1945 (Разград) - 16. Монтана 1921 (Монтана)
2. Ботев (Пловдив)          - 15. Локомотив 1926 (Пловдив)
3. Сливен 2000 (Сливен)     - 14. Марек 1915 (Дупница)
4. Берое (Стара Загора)     - 13. Дунав 2010 (Русе)
5. Левски (София)           - 12. Септември (София)
6. Пирин (Благоевград)      - 11. Славия 1913 (София)
7. ЦСКА (София)             - 10. Нефтохимик 1962 (Бургас)
8. Черно море (Варна)       -  9. Янтра 1919 (Габрово)

нагоре


Юноши младша възраст (род.2002-03): Елитна група (U-17)

                           Промени преди началото на сезона:

Пирин (Благоевград) и Марек 1915 (Дупница) изпадат в регионалните групи за ДЮШ
Ботев (Враца) и Витоша (Бистрица, обл.София столица) влизат от регионалните групи за ДЮШ

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Право на игра имат само футболисти, родени след 1 януари 2002 г.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в регионалните групи за ДЮШ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2 отбора от регионалните групи за ДЮШ сезон 2018/19

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 24 юли 2018 г., вторник, 11:30 ч, в ЗС на БФС - София, ул."Цар Иван Асен II" 26.
Програмaта по дати и часове за I-III кръг е обявена на 10 август 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за IV-VIII кръг е обявена на 14 септември 2018 г., петък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Програмата и жребият на групата са синхронизирани с тези на Елитна група (U-15) така че 11-те клуба с отбор и в двете групи да са на една и съща позиция в програмата и в двете групи.

 1. Етър ВТ (Велико Търново) - 16. Славия 1913 (София)
 2. Ботев (Пловдив)          - 15. Берое (Стара Загора)
 3. Ботев (Враца)            - 14. Лудогорец 1945 (Разград)
 4. Дунав 2010 (Русе)        - 13. Сокол (Марково)
 5. Локомотив 1926 (Пловдив) - 12. Левски (София)
 6. Септември (София)        - 11. Черно море (Варна)
 7. Левски Раковски (София)  - 10. ЦСКА (София)
 8. Витоша (Бистрица)        -  9. Монтана 1921 (Монтана)

нагоре


Деца (род.2004-05): Елитна група (U-15)

                           Промени преди началото на сезона:

На мястото на 4-те регионални елитни U-15 групи е създадена единна национална група в състав от 16 отбора.
14 от местата в групата се попълват от отборите на 14-те клуба, участващи в Първа лига през настоящия сезон, а останалите места в групата се попълват според подадените заявки по преценка на БФС.

Два от клубовете - участници в Първа лига: Дунав 2010 (Русе) и Витоша (Бистрица, обл.София столица) - не включват свои отбори в групата.
Четирите свободни места са дадени на Добруджа 1919 (Добрич), Спартак 1919 (Плевен), Национал (София) и Черноморец 1919 (Бургас).

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Право на игра имат само футболисти, родени след 1 януари 2004 г.
Всеки мач се играе в две полувремена от по 35 минути.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в регионалните групи за ДЮШ за сезон 2019/20

Влизане в групата:
2 отбора от регионалните групи за ДЮШ сезон 2018/19

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 24 юли 2018 г., вторник, 11:30 ч, в ЗС на БФС - София, ул."Цар Иван Асен II" 26.
Програмaта по дати и часове за I-III кръг е обявена на 10 август 2018 г., петък.
Програмaта по дати и часове за IV-VIII кръг е обявена на 14 септември 2018 г., петък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Програмата и жребият на групата са синхронизирани с тези на Елитна група (U-17) така че 11-те клуба с отбор и в двете групи да са на една и съща позиция в програмата и в двете групи.

 1. Етър ВТ (Велико Търново) - 16. Славия 1913 (София)
 2. Ботев (Пловдив)          - 15. Берое (Стара Загора)
 3. Ботев (Враца)            - 14. Лудогорец 1945 (Разград)
 4. Верея (Стара Загора)     - 13. Национал (София)
 5. Локомотив 1926 (Пловдив) - 12. Левски (София)
 6. Септември (София)        - 11. Черно море (Варна)
 7. Спартак (Плевен)         - 10. ЦСКА (София)
 8. Черноморец 1919 (Бургас) -  9. Добруджа 1919 (Добрич)

нагоре