« Първенства и турнири - регламенти и техническа информация 2023/24


Първа професионална лига


                           Промени преди началото на сезона:

Септември (София) и Спартак 1918 (Варна) изпадат във Втора професионална лига.
Етър ВТ (Велико Търново) и Крумовград (Крумовград) влизат от Втора професионална лига съответно като заели второ и трето място (най-предно класираните първи отбори).

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения за ползване на футболисти:
: при картотекиране:
- Всеки отбор трябва да картотекира най-малко 16 футболиста с професионални договори.
- Всеки отбор има право да картотекира определен брой футболисти както следва:
  - не повече от 30 футболиста, както следва:
    - без изисквания за трениране на местно ниво и възраст (не повече от 20 такива футболиста от общата квота от 30);
    - футболисти, картотекирани в отборите на клуба за поне 2 пълни сезона в периода от 16-ата си до 21-ата си годишнина, без оглед на настоящата им възраст;
    - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина); без оглед на настоящата им възраст;
  - неограничен брой футболисти, както следва:
    - футболисти, родени след 1 януари 2002 г. картотекирани в поне 2 пълни последователни сезона в отборите на клуба от навшърване на 16-ата си годишнина.
: по време на мач:
- В групата за всеки мач отборите имат право да записват най-много 20 футболисти.
- Отборите имат право да извършат най-много 5 смени по време на мач в рамките на най-много 3 прекъсвания за смени (почивката между двете полувремена не се брои към броя прекъсвания).
- Отборите имат право да записват в групата и използват едновременно в игра най-много 5 футболисти от страни извън ЕС.

Наказания за натрупани жълти картони (в първенство И купа):
- при футболисти:
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 13-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 15-и жълт картон и всеки втори след това (17-и, 19-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
- при треньори:
  - при 3-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 7-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон и всеки следващ след това (10-и, 11-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
* - при получаване на два жълти картона в един мач (с последващ червен картон) на футболиста се зачита само чк за мача;
* - при получаване на жълт картон и директен червен картон в един мач, към броя натрупани картони на футболиста се добавя и жълтия картон;

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки *:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен (само при равенство между точно 2 отбора);
3) по-добра голова разлика във всички мачове *;
4) повече отбелязани голове във всички мачове *;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство *;
6) допълнителен бараж (само за определяне на шампиона);
7) жребий.
* - при определяне на временното и крайното класиране между отборите във Втора фаза - Първа група и Втора фаза - Трета група, за отбелязаните показатели се взима предвид натрупания актив само от Първата фаза (например разглеждат се показателите от директните двубои само от Първа фаза и т.н.).

                           Регламент:

Първа фаза:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия етап се изиграват 240 мача.

Класиране за Втора фаза:
1-6 място: класират се за Първа група
7-10 място: класират се за Втора група
11-16 място: класират се за Трета група

Втора фаза - Първа група:
6 отбора, всеки се среща с останалите веднъж - в общо 5 мача за отбор, изиграни в 5 кръга (XXXI-XXXV кръг).
Програмата за фазата се определя според позицията, която отборите заемат след Първа фаза. Така отборите, заемащи след Първа фаза 1-3 място изиграват 3 мача като домакин и 2 като гост; а тези, заемащи 4-6 място - 2 мача като домакин и 3 като гост.
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап в Първа група се изиграват 15 мача.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 35 мача в 35 кръга.
Заелите от 1-о до 6-о място в Първата шестица заемат съответно 1-во до 6-то място и в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Класиране за турнирите на УЕФА и Бараж за Лига на конференциите:
1 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Шампионска лига 2024/25
2 място: класира се за Първи квалификационен кръг на Лига Европа 2024/25
3 място: класира се за Бараж за Лига на конференциите или за Втори квалификационен кръг на Лига на конференциите 2024/25  *
4 място: възможно е да се класира за Бараж за Лига на конференциите при определени условия *
* - ако носителят на Купата на България 2023/24 завърши на 1-во или 2-ро място в Първа лига, то 3-ят в крайното класиране се класира директно за Лига Европа, а 4-тият - за Бараж за Лигата на Конференциите.
* - ако носителят на Купата на България 2023/24 завърши на 3-то място в Първа лига, то 4-ят в крайното класиране участва в Баража за Лигата на конференциите.

Втора фаза - Втора група:
4 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и гост - в общо 6 мача за отбор, изиграни в 6 кръга (XXХI-XXXVI кръг).
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 36 мача в 36 кръга.
Всеки кръг се състои от 2 мача, общо за целия етап във Втора група се изиграват 12 мача.
Заелите от 1-о до 4-о място във Втора група заемат съответно от 7-мо до 10-то място в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Класиране за Бараж за Лига на конференциите:
7 място: класира се за Бараж за Лига на конференциите
8 място: възможно е да се класира за Бараж за Лига на конференциите при определени условия *
* - ако носителят на Купата на България за 2023/24 завърши на 7-мо място в Първа лига, то 8-ят в крайното класиране участва в Баража за Лигата на конференциите.

Втора фаза - Трета група:
6 отбора, всеки се среща с останалите веднъж - в общо 5 мача за отбор, изиграни в 5 кръга (XXXI-XXXV кръг).
Програмата за фазата се определя според позицията, която отборите заемат след Първа фаза. Така отборите, заемащи след Първа фаза 11-13 място изиграват 3 мача като домакин и 2 като гост; а тези, заемащи 14-16 място - 2 мача като домакин и 3 като гост.
Отборите пренасят пълния си актив от Първа фаза във Втора фаза. Така в края на Втора фаза всеки отбор има актив от 35 мача в 35 кръга.
Всеки кръг се състои от 3 мача, общо за целия етап във Трета група се изиграват 15 мача.
Заелите от 1-о до 6-о място в Трета група заемат съответно от 11-о до 16-о място в крайното класиране за сезона на Първа лига.

Изпадане от групата:
14 място: играе бараж със заелия 3-о място във Втора лига за 1 място в Първа лига за сезон 2024/25
15-16 място: изпадат във Втора лига за сезон 2024/25

Влизане в групата:
първите два отбора във Втора лига за сезон 2023/24
третият отбор във Втора лига ако спечели баража срещу четиринадесетия отбор в Първа лига

Бараж за Лига на конференциите:
Участват 2 отбора:
- един от Първа група (заелият 3-то или 4-то място, в зависимост от победителя в турнира за Купата на България);
- един от Втора група (заелият 7-мо или 8-мо място, в зависимост от победителя в турнира за Купата на България).
Победителят се определя в 1 мач, чийто домакин е отборът от Първа група. Победителят се класира за Втори квалификационен кръг на Лигата на конференциите 2024/25.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.

Бараж за попълване на групата:
Участват 2 отбора:
- 14-ят в крайното класиране на Първа лига;
- 3-ят в крайното класиране на Втора лига.
Победителят се определя в 1 мач, чийто домакин е отборът от Първа лига.
При равенство в редовното време се играят две продължения от по 15 минути, а при продължаващо равенство в края им победителят се определя с дузпи.
Победителят в баража участва в Първа лига за сезон 2024/25, а загубилият - във Втора лига за сезон 2024/25.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 14 юни 2023 г., сряда, 11:00 ч, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 29 юни 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за III-IV кръг е обявена на 20 юли 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за V-VIII кръг е обявена на 4 август 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за IХ кръг е обявена на 1 септември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за Х-XIII кръг е обявена на 11 септември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХIV-XVII кръг е обявена на 10 октомври 2023 г., вторник.
Програмaта по дати и часове за XVIII кръг е обявена на 3 ноември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за XIX-ХХ кръг е обявена на 14 ноември 2023 г., вторник.
Програмaта по дати и часове за XXI-ХХIII кръг е обявена на 15 януари 2024 г., понеделник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е частично дирижиран.
Три двойки отбори трябва да бъдат разпределени така, че във всеки един кръг единият отбор от двойката да е домакин, а другият - гост:
- ЦСКА (София) и Левски (София): с цел равномерно разпределяне на домакински и гостуващи мачове на софийските отбори и по изискване на МВР;
- Славия 1913 (София) и Локомотив София 1929 (София): с цел равномерно разпределяне на домакински и гостуващи мачове на софийските отбори и по изискване на МВР;
- Ботев (Пловдив) и Крумовград (Крумовград): заявен един и същи стадион за домакински мачове (в последствие Крумовград заявява друг стадион в Пловдив).

Първа стъпка:
Жребият започва с отборите от двете софийски двойки, които трябва да бъдат с осигурено разминаване на домакинствата всеки кръг, теглят своите номера като първи избира номер от една от купите отборът с най-предно класиране през изминалия сезон, а след него другия номер от същата купа тегли другия отбор от неговата двойка и т.н., докато и двете двойки изтеглят номерата си от купите.
За тях са отделени две купи с номера, които осигуряват разминаване на отборите (1 и 9, 3 и 11).
Първи изтегля номер от една от осемте купи ЦСКА като най-предно класиран през изминалия сезон отбор в двете двойки, след него Левски - като другия отбор в двойката - изтегля останалия номер от същата купа.
Славия 1913 като по-предно класиран отбор от другата двойка изтегля един от двата номера от една от останалата купа, след него Лкокомотив София 1929 - като другия отбор в двойката - изтегля останалия номер от същата купа.
Втора стъпка:
За отборите от третата двойка, която трябва да бъде с осигурено разминаване на домакинствата всеки кръг, са отделени още две купи с номера, които осигуряват разминаване на отборите (7 и 15, необявена двойка).
Ботев (Пловдив) като по-предно класиран отбор от третата двойка изтегля един от двата номера от една от двете купи от втора стъпка, след него Крумовград - като другия отбор в двойката - изтегля останалия номер от същата купа.
Трета стъпка:
Останалите 10 номера се разпределят в една обща купа и оставащите 10 отбора теглят номерата си от нея по реда на класирането им през изминалия сезон.

Хронология на жребия:
- ЦСКА (София) - изтегля номер 11 от една от двете купи с по два номера от първа стъпка,
- Левски (София) - изтегля номер 3 от същата купа,
- Славия 1913 (София) - изтегля номер 9 от останалата купа от първа стъпка,
- Локомотив СОфия 1929 (София) - изтегля номер 1 от същата купа,
- Ботев (Пловдив) - изтегля номер 15 от една от двете купи с по два номера от втора стъпка,
- Крумовград (Крумовград) - изтегля номер 7 от същата купа,
  останалите 10 номера от петте неизползвани купи се смесват в нова сборна купа;
- Лудогорец 1945 (Разград) - изтегля номер 10 от сборната купа,
- ФК ЦСКА 1948 (София) - изтегля номер 14 от същата купа,
- Локомотив 1926 (Пловдив) - изтегля номер 2 от същата купа,
- Черно море (Варна) - изтегля номер 12 от същата купа,
- Арда 1924 (Кърджали) - изтегля номер 5 от същата купа,
- Пирин (Благоевград) - изтегля номер 4 от същата купа,
- Ботв (Враца) - изтегля номер 16 от същата купа,
- Хебър 1918 (Пазарджик) - изтегля номер 6 от същата купа,
- Берое (Стара Загора) - изтегля номер 13 от същата купа,
- Етър ВТ (Велико Търново) - изтегля номер 8 от същата купа.

Резултат от жребия:
 1. Локомотив София 1929 (София) - 16. Ботев (Враца)
 2. Локомотив 1926 (Пловдив)     - 15. Ботев (Пловдив)
 3. Левски (София)               - 14. ФК ЦСКА 1948 (София)
 4. Пирин (Благоевград)          - 13. Берое (Стара Загора)
 5. Арда 1924 (Кърджали)         - 12. Черно море (Варна)
 6. Хебър 1918 (Пазарджик)       - 11. ЦСКА (София)
 7. Крумовград (Крумовград)      - 10. Лудогорец 1945 (Разград)
 8. Етър ВТ (Велико Търново)     -  9. Славия 1913 (София)

нагоре


Втора професионална лига


                           Промени преди началото на сезона:

Септември (София) и Спартак 1918 (Варна) изпадат от Първа лига като заели съответно 15-о и 16-о място в Първа лига
Етър ВТ (Велико Търново) и Крумовград (Крумовград) влизат в Първа лига
Миньор (Перник), Созопол (Созопол), Витоша (Бистрица, обл.София столица) и Ботев II (Пловдив) изпадат в Трета лига
Черноморец (Балчик), Бдин 1923 (Видин), Марек 1915 (Дупница) и Несебър (Несебър) влизат във Втора лига като първенци на четирите групи на Трета лига

На 19 юни 2023 г. Несебър (Несебър) се отказва от участие във Втора лига и заявява намерение да продължи участие в Югоизточна Трета лига.
На 19 юни 2023 г. Черноморец 1919 (Бургас) получава покана за участие във Втора лига като 2-и в Югоизточна Трета и приема.

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения и задължения за ползване на футболисти:
: при картотекиране:
- Всеки отбор трябва да картотекира най-малко 4 футболиста с професионални договори.
- Всеки отбор има право да картотекира определен брой футболисти както следва:
  - не повече от 30 футболиста, както следва:
    - без изисквания за трениране на местно ниво и възраст (не повече от 5 такива футболиста от общата квота от 30, всички от които задължително с професионални договори);
    - футболисти, картотекирани в отборите на клуба за поне 2 пълни сезона в периода от 16-ата си до 21-ата си годишнина, без оглед на настоящата им възраст;
    - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина); без оглед на настоящата им възраст;
  - неограничен брой футболисти, както следва:
    - футболисти, родени след 1 януари 2002 г. и картотекирани в поне 2 пълни последователни сезона в отборите на клуба от навшърване на 16-ата си годишнина.
: по време на мач:
- В групата за всеки мач отборите имат право да записват най-много 20 футболисти.
- Отборите имат право да извършат най-много 5 смени по време на мач в рамките на най-много 3 прекъсвания за смени (почивката между двете полувремена не се брои към броя прекъсвания).
- Отборите имат право да записват в групата и използват едновременно в игра най-много 2 футболисти от страни извън ЕС. Условието важи и за II-и отбори.
- Всеки отбор трябва да започва всеки мач с най-малко 2-ма футболиста в стартовия състав и един на резервната скамейка, родени след 1 януари 2002 г. Двамата такива футболисти в стартовия състав трябва да играят най-малко 45 минути като през това време те могат да бъдат заменяни (вкл. и при контузия) единствено от състезатели, също родени след 1 януари 2002 г. При липсата на такива футболисти в стартовия състав, отборът играе съответно с един или двама футболисти по-малко през първите 45 минути от мача, а през второто полувреме може да допълни състава си (като това се счита за извършена смяна). При получаване на червен картон от такъв футболист, не е необходимо да се вкарва в игра нов футболист в тази възрастова граница. Тези футболисти трябва да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, регистрирани в БФС за поне 3 сезона между 15-ата и 21-вата си годишнина).
- Футболист, записал минути в мач на първия отбор, не може да участва в мач на втория отбор (II) на същия клуб, насрочен в следващите два дни след като е взел участие в мача на първия отбор.
- Всеки II отбор трябва да вписва в групата за мача поне 10 футболиста, тренирани на местни ниво (регистрирани в отбор, състезаващ се под егидата на БФС в поне 3 сезона между 15-ата и 21-ата си годишнина) и най-много 5 футболиста, които не са тренирани на местни ниво.

Наказания за натрупани жълти картони (в първенство И купа):
- при футболисти:
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 13-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 15-и жълт картон и всеки втори след това (17-и, 19-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
- при треньори:
  - при 3-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 7-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон и всеки следващ след това (10-и, 11-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
* - при получаване на два жълти картона в един мач (с последващ червен картон) на футболиста се зачита само чк за мача;
* - при получаване на жълт картон и директен червен картон в един мач, към броя натрупани картони на футболиста се добавя и жълтия картон;

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

                           Регламент:

Система на състезанието:
18 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 34 мача за отбор, изиграни в 34 кръга.
Всеки кръг се състои от 9 мача, общо за целия сезон се изиграват 306 мача.

Изпадане в групата:
последните два (петнадесети и шестнадесети) отбора от Първа лига за сезон 2023/24
четиринадесетият отбор в Първа лига ако загуби баража срещу третия отбор във Втора лига

Влизане от групата:
1-2 място: влизат в Първа лига за сезон 2024/25
3 място: играе бараж с отбора, заел 14-о място в Първа лига за 1 място в Първа лига за сезон 2024/25

Изпадане от групата:
15-18 място: изпадат в Трета лига за сезон 2024/25

Влизане в групата:
първенците в четирите групи на Трета лига за сезон 2023/24

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (II) нямат право да влизат в Първа лига.
Ако някой от тях завърши на местата от 1-о до 3-о, следващият (или следващите) отбори в класирането влизат в Първа лига или участват в баражите за Първа лига вместо тях.
Вторите отбори изпадат от Втора лига в Трета лига независимо от класирането си, ако първият отбор на клуба изпадне във Втора лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава във Втора лига вместо тях.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 22 юни 2023 г., четвъртък, 11:00 ч, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 29 юни 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за III-IV кръг е обявена на 20 юли 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за V-VIII кръг е обявена на 4 август 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за IХ кръг е обявена на 1 септември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за Х-XIII кръг е обявена на 11 септември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХIV-XVII кръг е обявена на 10 октомври 2023 г., вторник.
Програмaта по дати и часове за XVIII кръг е обявена на 3 ноември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за XIX-ХХ кръг е обявена на 14 ноември 2023 г., вторник.
Програмaта по дати и часове за XXI-ХХIII кръг е обявена на 15 януари 2024 г., понеделник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е пълен и недирижиран.

Жребият протича като отборите, участвали във Втора лига през изминалия сезон изтеглят своя номер в програмата от обща купа с номера от 1 до 18 по реда на класирането си през изминалия сезон.
След това четирите отбора, влизащи в групата от Трета лига, изтеглят своя номер по азбучен ред.

Хронология на жребия:
- Септември (София) - изтегля номер 7,
- Спартак 1918 (Варна) - изтегля номер 4,
- ФК ЦСКА 1948 II (София) - изтегля номер 15,
- Лудогорец 1945 II (Разград) - изтегля номер 13,
- Спортист 2009 (Своге) - изтегля номер 16,
- Дунав от Русе (Русе) - изтегля номер 6,
- Марица 1921 (Пловдив) - изтегля номер 5,
- Янтра 2019 (Габрово) - изтегля номер 17,
- Литекс (Ловеч) - изтегля номер 12,
- Монтана 1921 (Монтана) - изтегля номер 10,
- Спартак (Плевен) - изетгля номер 14,
- Беласица (Петрич) - изтегля номер 3,
- Добруджа 1919 (Добрич) - изтегля номер 8,
- Струмска слава 1927 (Радомир) - изтегля номер 9,
- Бдин 1923 (Видин) - изтегля номер 2,
- Марек 1915 (Дупница) - изтегля номер 18,
- Черноморец (Балчик) - изтегля номер 11,
- Черноморец 1919 (Бургас) - изтегля номер 1.

Резултат от жребия:
 1. Черноморец 1919 (Бургас)      - 18. Марек 1915 (Дупница)
 2. Бдин 1923 (Видин)             - 17. Янтра 2019 (Габрово)
 3. Беласица (Петрич)             - 16. Спортист 2009 (Своге)
 4. Спартак 1918 (Варна)          - 15. ФК ЦСКА 1948 II (София)
 5. Марица 1921 (Пловдив)         - 14. Спартак (Плевен)
 6. Дунав от Русе (Русе)          - 13. Лудогорец 1945 II (Разград)
 7. Септември (София)             - 12. Литекс (Ловеч)
 8. Добруджа 1919 (Добрич)        - 11. Черноморец (Балчик)
 9. Струмска слава 1927 (Радомир) - 10. Монтана 1921 (Монтана)

нагоре


Североизточна Трета лига


                           Промени преди началото на сезона:

няма изпадащи отбори от Втора лига
Черноморец (Балчик) влиза във Втора лига
Ботев (Нови пазар) изпада в ОГ
Фратрия (Бенковски, обл.Варна), Бенковски (Исперих) и Кубрат 2016 (Кубрат) влизат от ОГ

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения и задължения за ползване на футболисти:
: при картотекиране:
- Всеки отбор има право да картотекира определен брой футболисти както следва:
  - не повече от 26 футболиста, както следва:
    - футболисти с професионални договори, ако отговарят на следните условия:
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина);
      - договорите на такива футболисти да са със срок, завършващ най-късно в края на сезона, в който те навършват 23-ата си годишнина.
    - футболисти с аматьорски договори, както следва:
      - без изисквания за трениране на местно ниво и възраст, вкл. и чужденци (не повече от 5 такива футболиста от общата квота от 26);
      - футболисти, картотекирани в отборите на клуба за поне 2 пълни последователни сезона в периода от 16-ата си до 21-ата си годишнина, без оглед на настоящата им възраст;
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина); без оглед на настоящата им възраст;
  - неограничен брой футболисти с аматьорски договори, както следва:
    - футболисти, родени след 1 януари 2002 г. и картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина.
: по време на мач:
- В групата за всеки мач отборите имат право да записват най-много 20 футболисти.
- Отборите имат право да извършат най-много 5 смени по време на мач в рамките на най-много 3 прекъсвания за смени (почивката между двете полувремена не се брои към броя прекъсвания).
- Футболист, записал минути в мач на първия отбор, не може да участва в мач на втория отбор (II) на същия клуб, насрочен в следващите два дни след като е взел участие в мача на първия отбор.
- Всеки отбор трябва да има в състава си за пълната продължителност на всеки мач (вкл.и с оглед извършени смени) най-малко 3-ма футболисти, родени след 1 януари 2000 г., които да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина).

Наказания за натрупани жълти картони (в първенство И купа):
- при футболисти:
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 13-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 15-и жълт картон и всеки втори след това (17-и, 19-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
- при треньори:
  - при 3-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 7-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон и всеки следващ след това (10-и, 11-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
* - при получаване на два жълти картона в един мач (с последващ червен картон) на футболиста се зачита само чк за мача;
* - при получаване на жълт картон и директен червен картон в един мач, към броя натрупани картони на футболиста се добавя и жълтия картон;

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

                           Регламент:

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Русе, Силистра и Разград.

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Изпадане в групата:
0-4 отбора от Североизточна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2023/24

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2024/25

Изпадане от групата:
13-15 място: възможно изпадане в ОГ за сезон 2024/25 *
16 място: изпадат в ОГ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОГ сезон 2023/24 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Североизточна Трета лига и ОГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 16 място изпада в ОГ; 3 отбора от ОГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 16 място изпада в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 15-16 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 3 изпадащи отбора от Втора лига: 14-16 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 4 изпадащи отбора от Втора лига: 13-16 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата.

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (II) нямат право да влизат в Втора лига, ако през следващия сезон първият отбор на клуба не участва в Първа лига.
При това положение, ако някой от тях завърши на 1-во място, следващият отбор в класирането влиза във Втора лига вместо него.
Вторите отбори изпадат от Трета лига в ОГ независимо от класирането си, ако първият отбор на клуба изпадне в Трета лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава в Трета лига вместо тях.

Изпадане и влизане на III отбори:
Третите отбори (III) нямат право да влизат в Втора лига.
Ако някой от тях завърши на 1-во място, следващият отбор в класирането влиза във Втора лига вместо него.
Третите отбори изпадат от Трета лига в ОГ независимо от класирането си, ако първият или вторият отбор на клуба изпадне в Трета лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава в Трета лига вместо тях.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 12 юли 2023 г., сряда, 11:00 ч, "Юнашки салон", бул."Христо Ботев" + ул."Кавала", Варна.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 12 юли 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за III-XV кръг е обявена на 21 юли 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за XVI-XXX кръг е обявена на 26 януари 2024 г., петък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Жребият е пълен и недирижиран.

Резултат от жребия:
 1. Фратрия (Бенковски, обл.Варна) - 16. Доростол Силистра (Силистра)
 2. Спортист 2011 (Генерал Тошево) - 15. Устрем Д (Дончево)
 3. Черноломец 1919 (Попово)       - 14. Лудогорец 1945 III (Разград)
 4. Септември 98 (Тервел)          - 13. Рилци (кв.Рилци, Добрич)
 5. Кубрат 2016 (Кубрат)           - 12. Бенковски (Исперих)
 6. Дунав от Русе II (Русе)        - 11. Локомотив 2022 (Русе)
 7. Светкавица Търговище (Тщ)      - 10. Спартак 1918 II (Варна)
 8. Волов (Шумен)                  -  9. Черно море II (Варна)

нагоре


Северозападна Трета лига

                           Промени преди началото на сезона:

няма изпадащи отбори от Втора лига
Бдин 1923 (Видин) влиза във Втора лига
Локомотив 1927 (Дряново) изпада в ОГ
Трявна 1922 (Трявна) и Дунав (Лом) влизат от ОГ

На 18 юли 2023 г. Трявна 1922 (Трявна) се отказва от участие. Групата остава с 15 отбора.

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения и задължения за ползване на футболисти:
: при картотекиране:
- Всеки отбор има право да картотекира определен брой футболисти както следва:
  - не повече от 26 футболиста, както следва:
    - футболисти с професионални договори, ако отговарят на следните условия:
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина);
      - договорите на такива футболисти да са със срок, завършващ най-късно в края на сезона, в който те навършват 23-ата си годишнина.
    - футболисти с аматьорски договори, както следва:
      - без изисквания за трениране на местно ниво и възраст, вкл. и чужденци (не повече от 5 такива футболиста от общата квота от 26);
      - футболисти, картотекирани в отборите на клуба за поне 2 пълни последователни сезона в периода от 16-ата си до 21-ата си годишнина, без оглед на настоящата им възраст;
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина); без оглед на настоящата им възраст;
  - неограничен брой футболисти с аматьорски договори, както следва:
    - футболисти, родени след 1 януари 2002 г. и картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина.
: по време на мач:
- В групата за всеки мач отборите имат право да записват най-много 20 футболисти.
- Отборите имат право да извършат най-много 5 смени по време на мач в рамките на най-много 3 прекъсвания за смени (почивката между двете полувремена не се брои към броя прекъсвания).
- Футболист, записал минути в мач на първия отбор, не може да участва в мач на втория отбор (II) на същия клуб, насрочен в следващите два дни след като е взел участие в мача на първия отбор.
- Всеки отбор трябва да има в състава си за пълната продължителност на всеки мач (вкл.и с оглед извършени смени) най-малко 3-ма футболисти, родени след 1 януари 2000 г., които да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина).

Наказания за натрупани жълти картони (в първенство И купа):
- при футболисти:
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 13-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 15-и жълт картон и всеки втори след това (17-и, 19-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
- при треньори:
  - при 3-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 7-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон и всеки следващ след това (10-и, 11-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
* - при получаване на два жълти картона в един мач (с последващ червен картон) на футболиста се зачита само чк за мача;
* - при получаване на жълт картон и директен червен картон в един мач, към броя натрупани картони на футболиста се добавя и жълтия картон;

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

                           Регламент:

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите Велико Търново, Габрово, Плевен, Ловеч, Враца, Монтана и Видин.

Система на състезанието:
15 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 28 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 7 мача, общо за целия сезон се изиграват 210 мача.

Изпадане в групата:
0-4 отбора от Северозападна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2023/24

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2024/25

Изпадане от групата:
12-14 място: възможно изпадане в ОГ за сезон 2024/25 *
15 място: изпада в ОГ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОГ сезон 2023/24 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Северозападна Трета лига и ОГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 15 място изпада в ОГ; 3 отбора от ОГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 15 място изпада в ОГ; 2 отборa от ОГ влиза в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 14-15 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 3 изпадащи отбора от Втора лига: 13-15 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 4 изпадащи отбора от Втора лига: 12-15 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата.

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (II) нямат право да влизат в Втора лига, ако през следващия сезон първият отбор на клуба не участва в Първа лига.
При това положение, ако някой от тях завърши на 1-во място, следващият отбор в класирането влиза във Втора лига вместо него.
Вторите отбори изпадат от Трета лига в ОГ независимо от класирането си, ако първият отбор на клуба изпадне в Трета лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава в Трета лига вместо тях.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 21 юли 2023 г., петък, 11:30 ч, в административната сграда на ст."Ивайло", Велико Търново.
Програмaта по дати и часове за I-XV кръг е обявена на 24 юли 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за XVI-XХХ кръг е обявена на 17 януари 2024 г., сряда.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
 1. Ювентус 95 (Малчика)        - 16. почива
 2. Севлиево (Севлиево)         - 15. Дреновец (Дреновец)
 3. Павликени (Павликени)       - 14. Янтра (Полски Тръмбеш)
 4. Боруна (Царева ливада)      - 13. Партизан (Червен бряг)
 5. Ботев II (Враца)            - 12. Вихър (Славяново)
 6. Етър ВТ II (Велико Търново) - 11. ОФК Локомотив (Мездра)
 7. Локомотив (Горна Оряховица) - 10. Академик (Свищов)
 8. Дунав (Лом)                 -  9. Левски 2007 (Левски)

нагоре


Югозападна Трета лига

                           Промени преди началото на сезона:

Миньор (Перник) и Витоша (Бистрица) изпадат от Втора лига
Марек 1915 (Дупница) влиза във Втора лига
Левски Раковски (София), Надежда (Доброславци), Пирин 1912 (Гоце Делчев) и Гранит (Владая) изпадат в ОГ
Хебър 1918 II (Пазарджик) влиза от ОГ

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения и задължения за ползване на футболисти:
: при картотекиране:
- Всеки отбор има право да картотекира определен брой футболисти както следва:
  - не повече от 26 футболиста, както следва:
    - футболисти с професионални договори, ако отговарят на следните условия:
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина);
      - договорите на такива футболисти да са със срок, завършващ най-късно в края на сезона, в който те навършват 23-ата си годишнина.
    - футболисти с аматьорски договори, както следва:
      - без изисквания за трениране на местно ниво и възраст, вкл. и чужденци (не повече от 5 такива футболиста от общата квота от 26);
      - футболисти, картотекирани в отборите на клуба за поне 2 пълни последователни сезона в периода от 16-ата си до 21-ата си годишнина, без оглед на настоящата им възраст;
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина); без оглед на настоящата им възраст;
  - неограничен брой футболисти с аматьорски договори, както следва:
    - футболисти, родени след 1 януари 2002 г. и картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина.
: по време на мач:
- В групата за всеки мач отборите имат право да записват най-много 20 футболисти.
- Отборите имат право да извършат най-много 5 смени по време на мач в рамките на най-много 3 прекъсвания за смени (почивката между двете полувремена не се брои към броя прекъсвания).
- Футболист, записал минути в мач на първия отбор, не може да участва в мач на втория отбор (II) на същия клуб, насрочен в следващите два дни след като е взел участие в мача на първия отбор.
- Всеки отбор трябва да има в състава си за пълната продължителност на всеки мач (вкл.и с оглед извършени смени) най-малко 3-ма футболисти, родени след 1 януари 2000 г., които да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина).

Наказания за натрупани жълти картони (в първенство И купа):
- при футболисти:
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 13-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 15-и жълт картон и всеки втори след това (17-и, 19-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
- при треньори:
  - при 3-и жълт картон - наказание за следващия 1 мач в първенство и/или купа;
  - при 5-и жълт картон - наказание за следващите 2 мача в първенство и/или купа;
  - при 7-и жълт картон - наказание за следващите 3 мача в първенство и/или купа;
  - при 9-и жълт картон и всеки следващ след това (10-и, 11-и и т.н.) - наказание за следващите 4 мача в първенство и/или купа.
* - при получаване на два жълти картона в един мач (с последващ червен картон) на футболиста се зачита само чк за мача;
* - при получаване на жълт картон и директен червен картон в един мач, към броя натрупани картони на футболиста се добавя и жълтия картон;

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

                           Регламент:

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите София (столица), София, Перник, Благоевград, Кюстендил и Пазарджик.

Система на състезанието:
20 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 38 мача за отбор, изиграни в 38 кръга.
Всеки кръг се състои от 10 мача, общо за целия сезон се изиграват 380 мача.

Изпадане в групата:
0-4 отбора от Югозападна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2023/24

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2024/25

Изпадане от групата:
15-17 място: възможно изпадане в ОГ за сезон 2024/25 *
18-20 място: изпадат в ОГ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
1-2 отбора от ОГ сезон 2023/24 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Югозападна Трета лига и ОГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 18-20 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 18-20 място изпадат в ОГ; 1 отбор от ОГ влиза в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 17-20 място изпадат в ОГ; 1 отбор от ОГ влиза в групата;
- 3 изпадащи отбора от Втора лига: 16-20 място изпадат в ОГ; 1 отбор от ОГ влиза в групата;
- 4 изпадащи отбора от Втора лига: 15-20 място изпадат в ОГ; 1 отбор от ОГ влиза в групата.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 19 юли 2023 г., сряда, 11:00 ч, Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-XIX кръг е обявена на 21 юли 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за XX-XXXVIII кръг е обявена на 8 декември 2023 г., петък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
 1. Септември II (София)           - 20. Вихрен (Сандански)
 2. Миньор (Перник)                - 19. Сливнишки герой (Сливница)
 3. Септември (Симитли)            - 18. ФК ЦСКА 1948 III (София)
 4. Кюстендил (Кюстендил)          - 17. Балкан 1929 (Ботевград)
 5. Банско тийм (Банско)           - 16. Левски II (София)
 6. Ботев 1937 (Ихтиман)           - 15. ОФК Костинброд 2012 (Костинброд)
 7. Рилски спортист 2011 (Самоков) - 14. Витоша (Бистрица)
 8. Чавдар (Етрополе)              - 13. ЦСКА II (София)
 9. Хебър 1918 II (Пазарджик)      - 12. Славия 1913 II (София)
10. Пирин 1941 (Разлог)            - 11. Оборище (Панагюрище)

нагоре


Югоизточна Трета лига


                           Промени преди началото на сезона:

Созопол (Созопол) и Ботев II (Пловдив) изпадат от Втора лига
Несебър (Несебър) влиза във Втора лига
ФК Сливен (Сливен), Борислав 2009 (Първомай) и Верея (Стара Загора) изпадат в ОГ
Секирово (кв.Секирово, Раковски) и Арда 1924 II (Кърджали) влизат от ОГ

На 19 юни 2023 г. Несебър (Несебър) се отказва от участие във Втора лига и заявява намерение да продължи участие в Югоизточна Трета лига.
На 19 юни 2023 г. Черноморец 1919 (Бургас) получава покана за участие във Втора лига като 2-и в Югоизточна Трета и приема.
На 18 юли 2023 г. на церемонията за теглене на жребия за новия сезон, е съобщено че Арда 1924 II (Кърджали) се отказва от участие, а вместо него в групата се включва ФК Сливен (Сливен), 18-и през изминалия сезон и изпаднал.
Решението е взето на ниво Аматьорска футболна лига и след съгласуване със СТК на БФС и е в разрез с наредбата за първенствата и турнирите, според която редът за попълване на групата е да бъдат поканени отборите, отпаднали в квалификациите по ред на елиминацията им, след това отбори от ОГ, а при никакви обстоятелства групата не може да бъде попълвана с изпаднал от нея отбор.
Макар новината за отказването на Арда 1924 II и за връщането на ФК Сливен в групата да е известна в публичното пространство седмици преди жребия и последният елиминиран в квалификациите за Трета лига - Овощник (Овощник) - да заявява официално в протестна декларация, че има желание за участие в Трета лига, но не е получил покана за това, официално тези събития са оповестени едва на жребия, на който въпреки това присъства поканен представител на ФК Сливен.
Извън уточнението за това на какво ниво е взето решението за попълване състава на групата по този начин, не е предоставено аргументирано с конкретен текст от наредба или правилник на БФС обяснение за него.

                           Точкуване, ред на класиране и ограничения за ползване на футболисти:

Ограничения и задължения за ползване на футболисти:
: при картотекиране:
- Всеки отбор има право да картотекира определен брой футболисти както следва:
  - не повече от 26 футболиста, както следва:
    - футболисти с професионални договори, ако отговарят на следните условия:
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина);
      - договорите на такива футболисти да са със срок, завършващ най-късно в края на сезона, в който те навършват 23-ата си годишнина.
    - футболисти с аматьорски договори, както следва:
      - без изисквания за трениране на местно ниво и възраст, вкл. и чужденци (не повече от 5 такива футболиста от общата квота от 26);
      - футболисти, картотекирани в отборите на клуба за поне 2 пълни последователни сезона в периода от 16-ата си до 21-ата си годишнина, без оглед на настоящата им възраст;
      - футболисти, тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина); без оглед на настоящата им възраст;
  - неограничен брой футболисти с аматьорски договори, както следва:
    - футболисти, родени след 1 януари 2002 г. и картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина.
: по време на мач:
- В групата за всеки мач отборите имат право да записват най-много 20 футболисти.
- Отборите имат право да извършат най-много 5 смени по време на мач в рамките на най-много 3 прекъсвания за смени (почивката между двете полувремена не се брои към броя прекъсвания).
- Футболист, записал минути в мач на първия отбор, не може да участва в мач на втория отбор (II) на същия клуб, насрочен в следващите два дни след като е взел участие в мача на първия отбор.
- Всеки отбор трябва да има в състава си за пълната продължителност на всеки мач (вкл.и с оглед извършени смени) най-малко 3-ма футболисти, родени след 1 януари 2000 г., които да са тренирани на местно ниво (т.е. такива, картотекирани в отбор на клуб - член на БФС за поне 3 пълни сезона в периода от 12-ата си до 21-ата си годишнина).

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

                           Регламент:

Обхват:
В групата се състезават отбори от областите Пловдив, Смолян, Хасково, Кърджали, Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол.

Система на състезанието:
20 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 38 мача за отбор, изиграни в 38 кръга.
Всеки кръг се състои от 10 мача, общо за целия сезон се изиграват 380 мача.

Изпадане в групата:
0-2 отбора от Югоизточна България измежду последните 4 отбора от Втора лига за сезон 2023/24

Влизане от групата:
1 място: влиза във Втора лига за сезон 2024/25

Изпадане от групата:
18 място: възможно изпадане в ОГ за сезон 2024/25 *
19-20 място: изпадат в ОГ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
2-3 отбора от ОГ сезон 2023/24 *

* - точният брой на изпадащи и влизащи отбори между Югоизточна Трета лига и ОГ зависи от броя изпадащи отбори от Втора лига:
- без изпадащи отбори от Втора лига: 19-20 място изпадат в ОГ; 3 отбора от ОГ влизат в групата;
- 1 изпадащ отбор от Втора лига: 19-20 място изпада в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата;
- 2 изпадащи отбора от Втора лига: 18-20 място изпадат в ОГ; 2 отбора от ОГ влизат в групата.

Изпадане и влизане на II отбори:
Вторите отбори (II) нямат право да влизат в Втора лига, ако през следващия сезон първият отбор на клуба не участва в Първа лига.
При това положение, ако някой от тях завърши на 1-во място, следващият отбор в класирането влиза във Втора лига вместо него.
Вторите отбори изпадат от Трета лига в ОГ независимо от класирането си, ако първият отбор на клуба изпадне в Трета лига. В такъв случай и ако те се намират извън зоната на изпадащите, най-висококласираният отбор или отбори, които се намират в зоната на изпадащите остава в Трета лига вместо тях.

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 18 юли 2023 г., вторник, 12:00 ч, в хотел "SPS", бул."Освобождение" 3, Пловдив.
Програмaта по дати и часове за I-XIX кръг е обявена на 18 юли 2023 г., вторник.
Програмaта по дати и часове за XX-XXXVIII кръг е обявена на 1 февруари 2024 г., четвъртък.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
 1. Секирово (кв.Секирово, Раковски) - 20. Левски (Карлово)
 2. Гигант (Съединение)              - 19. ФК Сливен (Сливен)
 3. Асеновец 2005 (Асеновград)       - 18. Димитровград 1947 (Димитровград)
 4. Спартак 1947 (Пловдив)           - 17. Локомотив 1926 II (Пловдив)
 5. ФК Ямбол 1915 (Ямбол)            - 16. Загорец (Нова Загора)
 6. Созопол (Созопол)                - 15. Розова долина (Казанлък)
 7. Берое II (Стара Загора)          - 14. Карнобат (Карнобат)
 8. Саяна (Хасково)                  - 13. Атлетик (Куклен)
 9. Несебър (Несебър)                - 12. Ботев II (Пловдив) 
10. Сокол (Марково)                  - 11. Родопа Смолян (Смолян)

нагоре


Юноши младша възраст (род.2007-08): Елитна група (U-17)

                           Промени преди началото на сезона:

Черноморец 1919 (Бургас) и Спартак 1918 (Варна) изпадат в регионалните групи за ДЮШ
ФК ЦСКА 1948 (София) и Дунав от Русе (Русе) влизат от регионалните групи за ДЮШ

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Право на игра имат само футболисти, родени след 1 януари 2007 г.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в регионалните групи за ДЮШ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
1 отбор от регионалните групи за ДЮШ сезон 2023/24
1 отбор от Елитна група (U-16) сезон 2023/24: най-предно класиралият се отбор на клуб без отбор в Елитна група (U-17) при условие, че не е изпадащ

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 17 юли 2023 г., понеделник, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 2 август 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за III-VI кръг е обявена на 11 август 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за VII кръг е обявена на 11 септември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за VIII-IХ кръг е обявена на 15 септември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за Х кръг е обявена на 2 октомври 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХI кръг е обявена на 9 октомври 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХII кръг е обявена на 25 октомври 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за ХIII кръг е обявена на 8 ноември 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за ХIV кръг е обявена на 20 ноември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХV кръг е обявена на 23 ноември 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за ХVI-XVII кръг е обявена на 13 февруари 2024 г., вторник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.

Резултат от жребия:
 1. Хебър 1918 (Пазарджик)   - 16. Славия 1913 (София)
 2. Пирин (Благоевград)      - 15. Национал (София)
 3. Спартак (Плевен)         - 14. Ботев (Пловдив)
 4. Дунав от Русе (Русе)     - 13. Черно море (Варна)
 5. Септември (София)        - 12. ФК ЦСКА 1948 (София)
 6. Лудогорец 1945 (Разград) - 11. Етър ВТ (Велико Търново)
 7. ЦСКА (София)             - 10. Левски (София)
 8. Берое (Стара Загора)     -  9. Локомотив 1926 (Пловдив)

нагоре


Юноши младша възраст "Б" (род.2008): Елитна група (U-16)

                           Промени преди началото на сезона:

Групата е новосъздадена като отборите, участвали в Елитна група (U-15) през изминалия сезон са с предимство при заявките за участие.

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Право на игра имат само футболисти, родени след 1 януари 2008 г.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в регионалните групи за ДЮШ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
1 отбор от регионалните групи за ДЮШ сезон 2023/24
1 отбор от Елитна група (U-15) сезон 2023/24: най-предно класиралият се отбор на клуб без отбор в Елитна група (U-16) при условие, че не е изпадащ

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 17 юли 2023 г., понеделник, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 2 август 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за III-VI кръг е обявена на 11 август 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за VII кръг е обявена на 11 септември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за VIII-IХ кръг е обявена на 15 септември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за Х кръг е обявена на 2 октомври 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХI кръг е обявена на 9 октомври 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХII кръг е обявена на 25 октомври 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за ХIII кръг е обявена на 8 ноември 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за ХIV кръг е обявена на 20 ноември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХV кръг е обявена на 23 ноември 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за ХVI-XVII кръг е обявена на 13 февруари 2024 г., вторник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Програмата и жребият на групата са синхронизирани с тези на Елитна група (U-15) така че 12-те клуба с отбор и в двете групи, както и пловдивските Спартак 1947 и Кронос 2016, да са на една и съща позиция в програмата и в двете групи.

Резултат от жребия:
 1. Лудогорец 1945 (Разград) - 16. Локомотив 1926 (Пловдив)
 2. Берое (Стара Загора)     - 15. Спартак 1947 (Пловдив)
 3. Септември (София)        - 14. Звезденбург (Бургас)
 4. Славия 1913 (София)      - 13. Левски (София)
 5. Арда 1924 (Кърджали)     - 12. Хебър 1918 (Пазарджик)
 6. Ботев (Пловдив)          - 11. Национал (София)
 7. ЦСКА (София)             - 10. Пловдив 2015 (Пловдив)
 8. Спартак (Плевен)         -  9. Пирин (Благоевград)

нагоре


Деца (род.2009-10): Елитна група (U-15)

                           Промени преди началото на сезона:

Етър ВТ (Велико Търново) и Локомотив София 1929 (София) изпадат в регионалните групи за ДЮШ
Спартак 1918 (Варна) и Кронос 2016 (Пловдив) влизат от регионалните групи за ДЮШ

                           Регламент:

Система на състезанието:
16 отбора, всеки се среща с останалите по два пъти - като домакин и като гост - в общо 30 мача за отбор, изиграни в 30 кръга.
Всеки кръг се състои от 8 мача, общо за целия сезон се изиграват 240 мача.

Специфични правила:
Право на игра имат само футболисти, родени след 1 януари 2009 г.
Всеки мач се играе в две полувремена от по 40 минути.

Точки:
За победа се присъждат 3 точки; при равен резултат - 1 точка; при загуба - 0 точки.

Временно и крайно класиране:
Временното и крайното класиране в групата се определя по следните критерии, в този ред:
1) повече спечелени точки от всички мачове;
2) по-добри показатели в директните двубои между отборите с равни точки:
   а) повече спечелени точки в директните двубои;
   б) по-добра голова разлика в директните двубои;
   в) повече отбелязани голове в директните двубои;
   г) повече отбелязани голове на чужд терен - само при равенство между точно 2 отбора;
3) по-добра голова разлика във всички мачове;
4) повече отбелязани голове във всички мачове;
5) по-предно място в класацията на БФС за спортсменство;
6) жребий.

Изпадане от групата:
15-16 място: изпадат в регионалните групи за ДЮШ за сезон 2024/25

Влизане в групата:
2 отбора от регионалните групи за ДЮШ сезон 2023/24

                           Жребий:

Жребият за първенството е изтеглен на 17 юли 2023 г., понеделник, в Национална футболна база, ул."Витошко лале" 18, кв.Бояна, София.
Програмaта по дати и часове за I-II кръг е обявена на 2 август 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за III-VI кръг е обявена на 11 август 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за VII кръг е обявена на 11 септември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за VIII-IХ кръг е обявена на 15 септември 2023 г., петък.
Програмaта по дати и часове за Х кръг е обявена на 2 октомври 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХI кръг е обявена на 9 октомври 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХII кръг е обявена на 25 октомври 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за ХIII кръг е обявена на 8 ноември 2023 г., сряда.
Програмaта по дати и часове за ХIV кръг е обявена на 20 ноември 2023 г., понеделник.
Програмaта по дати и часове за ХV кръг е обявена на 23 ноември 2023 г., четвъртък.
Програмaта по дати и часове за ХVI-XVII кръг е обявена на 13 февруари 2024 г., вторник.

Програмата се изготвя по Бергеровата система.
Програмата и жребият на групата са синхронизирани с тези на Елитна група (U-15) така че 12-те клуба с отбор и в двете групи, както и пловдивските Спартак 1947 и Кронос 2016, да са на една и съща позиция в програмата и в двете групи.

Резултат от жребия:
 1. Лудогорец 1945 (Разград) - 16. Локомотив 1926 (Пловдив)
 2. Берое (Стара Загора)     - 15. Кронос 2016 (Пловдив)
 3. Септември (София)        - 14. Звезденбург (Бургас)
 4. Славия 1913 (София)      - 13. Левски (София)
 5. Дунав от Русе (Русе)     - 12. Спартак 1918 (Варна)
 6. Ботев (Пловдив)          - 11. Национал (София)
 7. ЦСКА (София)             - 10. Пловдив 2015 (Пловдив)
 8. Спартак (Плевен)         -  9. Черно море (Варна)

нагоре